Do litvínovské chemičky může přijet během pandemie koronaviru na velkou zarážku omezený počet cizinců. Firma Unipetrol v době uzavření státních hranic a stavu nouze využije výjimku z krizového zákona, protože je součástí takzvané kritické infrastruktury, do níž patří nejdůležitější továrny v zemi. Dvouměsíční odstávka výroby kvůli údržbě, opravám a investicím začne příští týden a mají ji doprovázet přísná hygienická a bezpečnostní opatření.

On-line ke koronaviru
najdete zde.

„Pokud budou splněny podmínky vymezené v rámci výjimky pro pracovníky kritické infrastruktury, je příjezd občanů EU na základě potvrzení nezbytnosti možný,“ sdělil Ondřej Krátoška z ministerstva vnitra. Podle ministerstva chemička počet osob potřebných pro zajištění nezbytných činností výrazně zredukovala. „Občané ze třetích zemí přicestovat nemohou, na ty se výjimka nevztahuje. Velká část osob podílejících se na údržbě by však měla pocházet z České republiky,“ dodal Krátoška.

Cizí dělníci a technici, bez kterých se zarážka neobejde, budou muset podle Unipetrolu omezit na minimum svůj pohyb mimo ubytování a platí pro ně i povinnost nosit ochrannou roušku. Společnost uvnitř chemičky chystá desítky dalších opatření. „Činíme všechny kroky k tomu, abychom ochránili naše zaměstnance i pracovníky externích společností před nákazou a jsme si vědomi naší odpovědnosti vůči obyvatelům přilehlých měst a obcí,“ uvedl člen představenstva skupiny Unipetrol zodpovědný za výrobu Tomáš Herink. Upozornil, že společnost vyrábí strategické produkty pro fungování ČR a musí zajistit bezpečnost svého provozu pro další období.

Přesto před několika týdny vyvolala plánovaná účast stovek cizinců na zarážce obavy části obyvatel Mostecka. Krizový štáb Unipetrolu v půlce března akci přehodnotil a rozsah prací snížil o 60 procent, čímž klesl i počet očekávaných lidí v chemičce.

Mimo chemičku ale nadále zaznívá, že jde o velmi choulostivou situaci, která si vyžádá maximální obezřetnost a hlavně kontrolu. „Jde o to, aby se cizí pracovníci volně nepohybovali na veřejnosti. To je třeba ohlídat. Přísná opatření musejí být dodržována,“ zdůraznila mostecká senátorka, lékařka a místopředsedkyně senátního Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Alena Dernerová.

Odstavení výroby pohonných hmot, plastů a dalších produktů má trvat od 9. dubna do 10. června. Zarážka zaměstná 1 260 lidí místo původně plánovaných 2 800. Počet pracovníků jiných národností se snížil z 1 090 na 570, z toho většinu tvoří Slováci, Poláci a Srbové s dlouhodobým pobytem v ČR. Dvě desítky specialistů mají přijet z Německa, Francie, Belgie a Nizozemí. Dohlédnou třeba na rekonstrukce, havarijní systémy a technologickou bezpečnost.

Firma o tom informovala i místní úřady a v tomto týdnu poskytla další podrobnosti. Během zarážky výrazně sníží počet svých zaměstnanců v areálu, kde budou působit najatí experti na průmyslovou bezpečnost. Ti mají pomoci i s hygienou. „Rozsah hygienických opatření konzultujeme s Krajskou hygienickou stanicí a Nemocnicí Most. Zástupce nemocnice je součástí krizového štábu Unipetrolu,“ uvedla firma v materiálu zaslaném obcím. Unipetrol podle něj dokončuje plán na minimalizaci pohybu pracovníků v okolí jejich ubytování a o rozsahu opatření bude informovat. „Seznam ubytovacích zařízení pro pracovníky externích společností poskytneme dotčeným městům a obcím,“ dodala firma.

Podrobnosti o zarážce a opatřeních najdete na stránkách Unipetrolu

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník