Letos chce činorodý lékař sehnat peněz víc. Spustil kampaň Běhám pro Hospic v Mostě, přidat se může kdokoli.

„Když si uvědomíte, že pomáháte druhým, je to úžasný pocit,“ svěřil se Deníku rychlý běžec, který na závodech budí pozdvižení a houževnatostí připomíná samuraje. Peláší s praporem na zádech, kde svůj projekt propaguje a vyzývá k podpoře širokou veřejnost.

Povoláním gynekolog a porodník, který v penzi pracuje na zkrácený úvazek v hospicu, ještě léčí ženy v ordinacích v Bečově a Chomutově a vypomáhá jako řidič autobusu, si loni udělal osobní rekord na maraton (3:46:40) i na půlmaraton (1:45:28), čímž se zařadil ve své kategorii k nejlepším v ČR. Když pak začal uvažovat co dál, položil si otázku, zda je možné v jeho věku zrychlit a zda ho honba za výsledky udělá opravdu šťastným.

V té době shodou okolností začal brát služby v hospicu, kde poznal lidi trpící velkou bolestí a zjistil, jak obtížné bývá shánění financí na provoz. A tak ho napadlo, že běh spojí s charitou, čímž získal pro závodění silnou motivaci.

„Lidé, kteří leží v hospicu, a někteří jsou mladší než já, běhat nemohou. Já běhám za ně a běhám rychle. Čím rychlejší budu, tím víc budu hospicu platit,“ vysvětlil šťastný lékař, kolem kterého vzniká nová běžecká komunita.

Jedna pacientka z gynekologické ordinace zajistila projektu zdarma internetovou prezentaci, propagační video a dres Běhám pro Hospic v Mostě, který si lze objednat za 500 korun. To je záloha za sponzorský dar a zároveň registrace. Každý přihlášený pak může závodit kdekoli a poctivě zasílat „předběhnuté“ na účet hospicu. Stačí zaplatit třeba za jeden závod nebo za všechny, až skončí sezona.

„Je to pro nás velký přínos,“ sdělila ředitelka mosteckého hospicu Blanka Števicová. Podle ní nejde jen o peníze, ale také o zviditelnění důležitosti hospicové péče. „To, že lidé běhají v dresech s hospicem, nám získává příznivce,“ dodala.

Všechna lůžka jsou obsazená

Hospic má kapacitu 17 lůžek a všechna jsou obsazená, protože o službu je enormní zájem. Pomáhá hlavně lidem z Mostu a dalších měst a obcí Ústeckého kraje. Náklady hradí z poloviny zdravotní pojišťovny, desetinou se podílí pacienti a zbytek pokrývají dary a dotace.

A jak běhat pro hospic? Při registraci na www.behamprohospic.cz uhradíte poplatek 500 Kč, který bude zálohou na váš sponzorský dar. Vyberte si jakékoli závody v ČR a sami si zvolte, které z nich poběžíte „pro hospic“.