V sobotu 14. května uvidíte v Mostě a hlavně v Litvínově více policistů v ulicích.

Nacionalisté a jejich příznivci by si měli připomenout ohlášeným pietním pochodem násilnou smrt radikála Miloše Reha ubodaného před dvanácti lety Romem při rvačce u litvínovského nádraží. Litvínovská radnice včera oznámila, že se na pochod připravuje společně s městskou a státní policií.

„Mohu potvrdit, že chystáme bezpečnostní opatření,” sdělila Deníku mluvčí mostecké Policie ČR Ludmila Světláková.

Pořadatelé s médii nekomunikují. Podle pozvánky, která se objevila na internetu, se účastníci tradiční vzpomínkové akce začnou scházet kolem dvanácté hodiny na mosteckém vlakovém nádraží. Pak se jako obvykle přesunou na hřbitov u děkanského kostela, kde položí věnce u hrobu Reha, a odjedou na autobusové nádraží v Litvínově, kde má Reho pamětní desku. Poté mají pochodovat městem. Podle radnice by měl pochod skončit na Mírovém náměstí. „Shromáždění bude probíhat v souladu se zákony ČR,” píší pořadatelé.

Pietu prý nepořádá žádná organizace či hnutí. Loni prošly Litvínovem dvě stovky radikálů s černými vlajkami, dřevěnými štíty. Pořádek tehdy hlídalo tři sta policistů a vzpomínková akce se obešla bez incidentů.