„Bohužel svěřil přípravu žádosti o dotaci Regionální rozvojové agentuře, která při dokončování žádosti udělala fatální chybu,“ uvedla Jeníčková. Podnik podle ní zřejmě přišel o desítky milionů korun z EU, za něž mohl zlepšit veřejnou dopravu.

Záměr vznikal jako projekt akciové společnosti. V žádosti se ale objevilo, že dotaci chce organizace zřízená městem. Kvůli chybnému zařazení nemohla žádost postoupit dál. Jeníčková v tiskové zprávě uvedla, že nikomu nebude RRA doporučovat.

V orgánech agentury jsou lidé z ODS a ČSSD, rivalové krajského opozičního sdružení Severočeši.cz propojeného s mosteckou radnicí. Jeníčková naznačila, že agentura mohla udělat chybu záměrně na politickou objednávku. Most loni přišel o dotaci na Integrovaný plán rozvoje města. „O tom také rozhodoval kraj, respektive některými krajskými poslanci ovládaná Regionální rozvojová rada NUTS2 Severozápad,“ uvedla Jeníčková.

RRA oponuje. „Spekulace o tom, že se jednalo o záměr, je nesmyslná. Naznačené spojení jedné lidské chyby s politickým pozadím je absurdní,“ reagoval pro Deník Jan Kučera, generální ředitel RRA.

Uvedl, že žádost byla vyřazena z hodnocení skutečně z důvodu chybného zařazení žadatele, ale důvody, které k tomu vedly, jsou složitější.
„Vyloučení žádosti o dotaci z dalšího procesu hodnocení naši společnost velmi mrzí a připouštíme míru našeho pochybení. I proto jsme dopravnímu podniku vrátili v plné výši odměnu, kterou nám za provedenou práci vyplatil,“ uvedl Kučera. O dotaci může dopravní podnik usilovat znovu, v rámci podzimního kola dotační výzvy. RRA již nabídla spolupráci.

Kučera uvedl, že při osobním jednání vysvětlil Jeníčkové okolnosti a podstatu problému, jehož důsledkem bylo vyřazení žádosti dopravního podniku.
„O to více jsem zaskočen obsahem a stylem tiskové zprávy, která silně poškozuje dobré jméno naší společnosti a znevažuje dosavadní výborné výsledky naší práce,“ dodal.

Podle něj RRA řešila s podnikem problém již od jeho vzniku vždy korektně a vstřícně. Předávací protokol to potvrzuje.