Svým činem chtěl zřejmě poukázat na nespokojenost s úředníky, podle sdělení policie protestoval proti odepření sociálních dávek.

„Policejní vyjednavač muži nakonec jeho sebevražedný úmysl rozmluvil,“ sdělila mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Padesátiletý Mostečan přijel kolem 11 hodiny svým fordem na náměstí ke kašně, kam normálně automobily nesmějí. Na sklech auta měl vylepené plakáty s nápisy: „Proti zneužívání úřední moci. Proti lžím magistrátu. Proti útokům na mé děti.“ Vůz zahlédl strážník sloužící naproti v budově magistrátu a šel zjistit, co se děje. Během chvíle se na náměstí sjelo několik policejních vozů, sanitka a hasiči. Ti se snažili nepozorovaně natáhnout hadici co nejblíže automobilu, aby v případě, že muž svoji hrozbu splní, mohli okamžitě začít na vůz stříkat vodu.

Sebevrah seděl v autě ještě s malým chlapcem. Dítě nakonec dobrovolně vydal do rukou ředitele městské policie. „Šel jsem k vozu a poprosil ho, aby chlapec mohl vystoupit. Muž děcko vydal ven. Vše dobře dopadlo,“ řekl Bronislav Schwarz. Pohled dovnitř vozu podle něj nebyl příjemný. Interiér páchl. Muž byl politý benzínem, měl kanystr a zapalovač.

Se sebevrahem poté začal mluvit policejní vyjednavač. Po půl hodině ho přesvědčil, aby z auta vystoupil. Muže pak odvedli policisté na magistrát, kde se umyl. Následně putoval na výslech. O malého chlapce se postarala sociální pracovnice.

„Muž při výslechu na policii uvedl, že v žádném případě nechtěl svému dítěti ublížit a sám ho z vozidla poslal ven, aby se mu nic nestalo. Jeho následné jednání bylo spíše demonstrativní. S ohledem na zdravotní stav byl muž převezen do nemocnice k vyšetření. Policie nyní prověřuje, zda dnešním činem došlo k nějakému protiprávnímu jednání,“ doplnila policejní mluvčí Světláková.

Padesátiletý muž je v Mostě známý jako dlouhodobý stěžovatelem, je nezaměstnaný. Vedl v minulosti řadu osobních sporů se sociálními pracovníky a majitelem věžáku, kdy bydlel s družkou a několika dětmi. Před pěti lety držel protestní hladovku, kterou se domáhal prodloužení nájemní smlouvy a úlev na nájmu kvůli údajnému špatnému stavu bytu. Hladovku později zopakoval. Často kritizoval úředníky, že jeho rodinu diskriminují. Tvrdil, že jen chrání své děti. Úředníci problémovou rodinu monitorovali a nařčení pokaždé odmítali. „Pokud vím, přestěhoval se i s dětmi k jiné družce a byla mu krácena sociální dávka. To mohlo být příčinou toho, co dnes udělal,“ řekl ve čtvrtek Deníku důvěryhodný zdroj, který se případem kdysi zabýval a nepřál si být jmenován.