„Myslím si, že by podobný zákon by konečně nastolil spravedlnost. Nutit někoho, kdo nevlastní pozemek, aby jej uklízel a navíc, aby ještě odpovídal za úrazy, je prostě nehorázné. Uklízíme cizí pozemky, ale nedostaneme ani nářadí, ani posypový materiál. Jestliže jsou pozemky města, tak ať se o ně stará. Nám se o naše pozemky také nikdo nestará,“ vyjádřil se k problému ředitel SBD Krušnohor František Ryba.

Město Most vlastní podle vyjádření ředitele technických služeb Petra Klimeckého devadesát procent pozemků a o ty se prý starají stále. Proto se pro město toho moc nezmění. I přesto se však počítá s navýšením nákladů. „Znamená to pro nás značné finanční prostředky navíc a samozřejmě i potřeba nákupu nové techniky.

Při schvalovacím procesu však může dojít ještě ke změnám, proto je zatím nějaké vyjádření ke konkrétnímu navýšení nákladů předčasné,“ sdělil primátor Mostu Vlastimil Vozka.

„Pro nás se toho změní pochopitelně hodně. Bydlící nebudou muset platit za úklid a třást se, aby si někdo nezpůsobil úraz zrovna v době, kdy se ještě nestačil úklid provést. Naši družstevníci a vlastníci se starají o své bytové domy dobře a jsou si vědomi své odpovědnosti za jejich stav i za události, které se v nich stanou,“ dodal Ryba.

I v Obrnicích se o většinu chodníku stará obec již teď. „Moc se toho pro nás nezmění. Majitelé rodinných domků si uklízí svědomitě. Na nás je tedy odklizení chodníků na veřejných prostorách a na panelákovém sídlišti,“ řekl starosta Obrnice Stanislav Zaspal. Tam, kde chodníky odklízeli bez větších problémů, budou i nadále pokračovat. Důležité pro ně bude, že neponesou právní odpovědnost za to, že si někdo ublížil na cizím pozemku.