Společnost Unipetrol RPA, policisté a hasiči chtěli vědět, jak společně zvládnou nebezpečí nejvyššího stupně. Poslali na litvínovskou chemičku neohlášeně fingované teroristické komando.

Maskovaní teroristé (převlečení policisté) zaútočili na jezerní vodárnu se skladem toxického chloru. Klíčovými hrdiny simulovaného dramatu byli dvě rukojmí, protiteroristický oddíl, hasiči s nejmodernější technikou a krizový štáb, zasedající v bunkru pod administrativní budovou závodu.
„Byli čtyři. Vtrhli sem s kuklami na hlavě a řekli: „sedět!“ Tak jsme seděli. Potom jednoho z nás zabili. Takže už jsem vlastně mrtvá,“ popisuje Deníku obsazení velína pracovnice vodárny Hana Rédlová.

Už se jí ulevilo. Že se jednalo o cvičení, poznala prý s rozhovoru teroristů. Rédlová tvrdí, že o napadení předem nevěděla. „Je to tak, jak říká,“ potvrzuje její kolega.

„Snažili jsme se to utajit. O cvičení věděla do poslední chvíle jen úzká skupina lidí,“ říká na chodbě vodárny Pavel Veselý, mluvčí Unipetrolu RPA (bývalý Chemopetrol).

Firma se chtěla co nejvíce přiblížit realitě. Teď už o útoku ví celý závod. Řídí se havarijním plánem a pokyny krizového štábu. Všichni pracují dál, ohrožené výrobny nouzový režim pouze předstírají.

Fiktivní střet se vyhrocuje. Teroristé chtějí letadlo, jeden milion eur, pizzu a colu. Objednávka jídla některé organizátory překvapí. Pizza nebyla v plánu, s nevyzpytatelným chováním teroristů se ale počítá. Šílenci vyhrožují, že vodárnu vyhodí do povětří, pokud firma požadavky nesplní. Po výbuchu by se na Mostecko šířil oblak toxického chloru. Vrákosu u obklíčené vodárny hlídkují policisté, hasiči u silnice vytvářejí vodní zeď.

Vodní clona má bránit šíření případného jedovatého oblaku směrem do Mostu. Pomáhá speciální kontejner s čerpadlem pro okamžitý přívod obrovského množství vody z okruhu tří kilometrů. „Na světě je takových kontejnerů jen pět, tohle je šestý. Stál třicet milionů korun,“ říká Josef Kučerka, šéf podnikových hasičů.

Pozvaní novináři pozorují z velína teroristy čekající ve strojovně na pizzu. Místo ní se ozve rána. Zásahová jednotka severočeské policie vtrhne dovnitř se štíty a atentátníky nemilosrdně pochytá. „Byl to normální zásah,“ svěří se Deníku po sejmutí kukly jeden z policistů, který hrál teroristu.
Velitel policejního zásahu Tomáš Hrabovský se tváří spokojeně. „Cvičení bylo výborně připraveno a splnilo svůj účel,“ říká.

Do pěti dnů mají všechny zúčastněné organizace cvičení vyhodnotit. Akci sledoval s odborníky a novináři i starosta Litvínova Milan Šťovíček. „Musel jsem upravit svůj program a odvolat některé důležité schůzky,“ řekl Šťovíček. „Jsem ale rád, že se cvičení uskutečnilo,“ dodal.

Simulované drama:

10.00 - BIS informuje o chystaném útoku teroristů

10.10 - potvrzení zprávy, vyhlášení pohotovosti

11.00 - teroristé poprvé telefonicky vyhrožují

Do 11.50 příprava na stav nouze

11.50 - teroristé oznamují obsazení vodárny

12.13 - police přebírá řízení zásahu

Do 13.00 vyjednávání, ohlášení cvičení zdravotníkům, firmám a dopravnímu podniku, evakuace osob, vodní clona

13.00 rozkaz o řešení situace silou, zadržení teroristů

Cíl cvičení: prověřit účinnost havarijního plánu chemičky Unipetrol RPA