„Obě události se prověřují. Žádná z nich nezpůsobila provozní ani ekologické škody. S historicky největší odstávkou výroby, která v areálu právě probíhá, měl souvislost pouze výron chemikálie,“ sdělil včera mluvčí společnosti Pavel Veselý.
S popáleninami horních končetin prvního a druhého stupně skončil 4. října v nemocnici zaměstanec výrobny oxosyntézy. Podle mluvčího by v současné době měl jeho zdravotní stav být již uspokojivý. Přesné příčiny nehody má za úkol zjistit vyšetřovací komise.
Pouze o den později museli pracovníci chemických závodů řešit další závažný problém. Krátce po jedné hodině v noci se při najíždějí provozu porouchalo vysokotlaké zařízení a do ovzduší unikl čpavek.
„Pozorovali jsme nebezpečný mrak a připravovali se k evakuaci. Hasiči naštěstí začali čpavek včas skrápět a navíc se ještě rozpršelo,“ popsal situaci jeden ze zaměstnanců závodu, který si však nepřál být jmenován. „Únik čpavku byl lokalizován jen uvnitř podniku a během půl hodiny se ho podařilo zlikvidovat,“ doplnil mluvčí.
Podle Veselého tato událost posloužila jako určitá forma havarijního cvičení, při kterém si hasiči ověřili, že situaci dokáží zvládnout. „Byla ustanovena komise, která jednotlivé kroky zásahu prověřuje. Pokud zjistí nedostatky, zanesou se do aktuálního havarijního plánu,“ uzavřel.