Čtyřiatřicetiletá Monika z Mostu venčí svého psa několikrát denně a jeho výkaly sbírá do plastového sáčku, který má vždy při ruce. Přestože se chová zodpovědně, naráží na jednu překážku. „Nikde nejsou odpadkové koše na psí exkrementy. Je to problém celého města,“ řekla Deníku.

Když byla v pondělí dopoledne se psem na procházce u 3. ZŠ, nemohla najít ani obyčejný odpadkový koš, takže se s plným pytlíkem vydala hledat velké popelnice. „Město chce po nás docela vysoké poplatky za psy, ale není ochotné investovat do košů. Ideální by byly ty se sáčky,“ dodala chovatelka.

Monika má teď šanci navrhnout zlepšení. Společnost Unipetrol, která vlastní chemičku mezi Mostem a Litvínovem, v pondělí 15. července spustila novou kampaň. Vyzývá v ní obyvatele obou měst, aby do 31. srpna navrhli obecně prospěšné projekty, které by firma v příštím roce společně s radnicemi zrealizovala. Unipetrol začal oslovovat obyvatele reklamou na zastávkách MHD a nápisy na chodnících, kde je pod výzvou „Poraďte nám, jak ještě vylepšit vaše město!“ telefonní číslo 736 304 031 pro zaslání nápadu formou SMS. Firma také na veřejných místech rozmístila hlasovací schránky a najala si agenturu, která s lidmi vyplní dotazníky.

„V první fázi kampaně vyzýváme lidi, aby předkládali nápady, co jim na Mostecku chybí nebo co by se mohlo zlepšit. Poté společně se zástupci obou měst vybereme tři projekty, o jejichž realizaci rozhodnou opět obyvatelé hlasováním,“ sdělil ředitel marketingu skupiny Unipetrol Jakub Kosmowski. Do konce roku má být jasno, do čeho se investuje a kolik peněz bude třeba. Žádný finanční strop společnost pro obyvatele nestanovila.

„Angažovanost soukromých subjektů je pro rozvoj našeho regionu důležitá,“ uvedla starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO).

Aktivitu chemičky ocenil i primátor Mostu Jan Paparega (ProMost). „Líbí se nám způsob, jakým Unipetrol k celé věci přistoupil. Neomezil se jen na pouhou reklamu, ale rozhodl se přijít se společensky zodpovědným konceptem, do kterého zapojil i obyvatele,“ sdělil.

Unipetrol podporuje různé projekty a akce

Unipetrol, do kterého v roce 2005 majetkově vstoupila polská petrochemická skupina PKN ORLEN, se v minulosti potýkal s kritikou, že nepodporuje okres Most tak aktivně jako uhelné šachty. Chemička, jež je největším zaměstnavatelem v regionu, se proto kromě podpory litvínovského hokeje více zaměřila i na dobročinné projekty a sponzoring, při kterém podporuje například neziskové organizace, školy a zarybnění řeky Bíliny. Nedávno přispěla téměř třemi miliony korun na nové hasičské auto litvínovským hasičům.

„Chceme být platným členem místní komunity,“ poznamenal Kosmowski. Podle něj obyvatelé Mostecka nejlépe vědí, co jim chybí, nebo co lze zatraktivnit. „Přemýšleli jsme, co dál, a napadlo nás spojit se s oběma městy a zeptat se přímo lidí, našich sousedů a spoluobčanů, na jejich přání,“ vysvětlil vznik nové kampaně místní rodák a člen představenstva Unipetrolu Tomáš Herink.

Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku, která zaměstnává přes 4 800 lidí. Za první čtvrtletí 2019 vykázala tržby ve výši 29 miliard korun a provozní zisk 883 milionů korun, přičemž investovala jednu miliardu. Do skupiny patří rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana, dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně a síť čerpacích stanic Benzina.