Kdo jede kolem litvínovské chemičky, ucítí zápach. Je mnohem slabší než před rokem 1989, ale i kvůli němu není Mostecko populární jako Třeboňsko. Chemikům kritika vadí. Letos se víc než jindy snaží veřejnost a média přesvědčit, že klady převažují nad zápory.

„Všechno je chemie, od léků přes plasty po vodíkové motory. Bez chemie to prostě nejde. Má velkou budoucnost,“ shodují se experti, kteří už desítky let bojují o lepší image svého oboru. Teď jim pomáhá Mezinárodní rok chemie vyhlášený světovou organizací UNESCO.

Česká rafinérská chystá například publikaci Od uhlí k ropě mapující historii chemie na Mostecku. „Kniha vyjde v polovině letošního roku,“ řekl mluvčí firmy Aleš Soukup.

Unipetrol, který je generálním partnerem celostátní osvěty, uspořádá pro lidi čtyři chemické jarmarky. Jeden bude v září v Ústí nad Labem. „Program se ještě dolaďuje,” uvedl Martin Pavlíček z Unipetrolu. Na jarmarku si návštěvníci vyzkoušejí různé chemické experimenty a dozvědí se zajímavosti z oboru.
Podle průzkumu veřejného mínění, který si nechal Unipetrol udělat, 93 % obyvatel ČR chápe důležitost chemie v každodenním životě.

„Česká republika se nicméně obecně potýká s poklesem zájmu o studium technických oborů. Společnosti v petrochemickém odvětví by tak v budoucnosti mohly čelit nedostatku kvalifikovaných pracovních sil,“ obává se šéf Unipetrolu Piotr Chełmiński. Netají se tím, že kampaň se spoustou akcí po celé ČR má přilákat do firmy nové talentované pracovníky.

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze otevřela v roce 2004 v Mostě-Velebudicích své výukové a studijní centrum. Chemii tam nyní studuje, ve třech bakalářských oborech a jednom inženýrském, devět desítek studentů. „Letos zájem mírně narostl,“ říká koordinátorka centra Zdena Pelešková.
Mostecko se má stát v budoucnu jedním z klíčových center české vědy. V plánu je výstavba špičkového petrochemického výzkumného centra UniCRE.
„Mezinárodní rok chemie je pro nás dobrou příležitostí začít jasně, zřetelně a nahlas ukazovat, že chemie není strašák a obávané zlo, které lidem jen škodí, ale že je to vědní obor, který nám pomáhá a ulehčuje běžné činnosti,“ tvrdí Česká společnost chemická.