Vedení Horního Jiřetína písemné vyjádření předsedy vlády o dosáhnutí shody mezi těžaři a dotčenými obcemi překvapilo. Ještě před dvěma týdny totiž Jan Fischer sliboval, že se za této vlády nemusí bát Jiřetín o svoji budoucnost. Vláda si nyní, i přes odlišně znějící dopis Litvínovu, trvá na svém původním postoji. O těžebních limitech rozhodovat nebudeme, vzkázala včera ústy mluvčího Romana Proroka.

Jak jednali?

Představitelé Horního Jiřetína se v půli ledna vydali na jednání s premiérem Janem Fischerem. „Bylo to obsáhlé jednání, kdy jsme premiéra detailně se situací seznámili, ukázali jsme mu na mapách, kde jsou vůbec zbytky těžitelných zásob, že v podstatě jde především o část na kraji Litvínova a město by se kvůli tomu nemuselo bourat. Odcházeli jsme s tím, že rozhodně jeho vláda limity neprolomí a ani nebude vykonávat žádné kroky pro jejich prolomení,“ sdělil Deníku starosta Horního Jiřetína Branko Glavica.

„Nemám na vyjednávání mandát mentálně ani politicky,“ měl na jednání premiér zástupcům Jiřetína sdělit.

Čtrnáct dní na to ale premiér zaslal dopis litvínovskému starostovi, kde se naprosto otevřeně píše o potřebě odstranit administrativní překážky k pokračování těžby.

„To je defakto odstranění limitů, nic jiného,“ okomentoval dopis místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt. „Z dopisu jasně vyplývá, že nedrží slovo,“ stěžoval si Vladimír Buřt.

„Přímo k jednání se vyjádřit nemohu, v tuto chvíli jen mohu sdělit, že premiér Jan Ficher jednoznačně uvedl, že tato vláda těžební limity neprolomí,“ sdělil včera Deníku tiskový mluvčí úřadu vlády Roman Prorok.

Horní Jiřetín stále za neprolomení těžebních limitů bojuje. Kompenzaci v případě prolomení limitů požaduje litvínovský starosta, po těžební společnosti chce jednu miliardu korun a každý rok deset tisíc korun pro každou domácnost.

„Pokud by Litvínov s kompenzací uspěl, budeme chtít také kompenzaci, ale zpětnou za dvanáct let, co tu Czech Coal těží. Osm set metrů od našich domovů,“ uvedl starosta Jiřetína Branko Glavica .