„Už několik let máme velké množství klientů, kteří jsou předluženi a neschopni splácet své závazky. Pracujeme s nimi prakticky denně," říká vedoucí občanské poradny v Mostě Markéta Strížová a dodává: „Účast v projektu usnadní výměnu zkušeností mezi jednotlivými poradnami v ČR, a také propagaci tématu zadlužování."

Poradny zapojené do projektu uskuteční informační kampaň, jejíž součástí budou jak informace pro média, tak například bezplatné semináře pro veřejnost. Ten první už proběhl v Azylovém domě pro muže v Mostě a byl zaměřen na to, jak dluhům předcházet.

Od počátku roku pořádá mostecká poradna mimo jiné vlastní preventivní program Finanční gramotnost. Ten je určen pro žáky základních a středních škol.

Mezi další programy Diakonie v Mostě patří Terénní sociální práce v ohrožených rodinách a Dobrovolnické centrum, které zájemci najdou v mosteckém Business centru, a Azylový dům pro matky s dětmi v ulici Mikoláše Alše v Mostě.

Velký zájem je také o dluhové poradenství v Janově. „Dluhová poradna v Janově funguje od konce roku 2010. Zájemci ji mohou navštívit vždy jednou za dva týdny ve čtvrtek po celý den. Během tohoto dne k nám dorazí pět až šest klientů. Nejčastějšími problémy jsou vyhlašování osobního bankrotu nebo exekuce," sdělila Magda Besedová, vedoucí ústecké pobočky Poradny při finanční tísni.

Dluhová poradna v Janově sídlí v Hamerské ulici. Zájemci se musí předem objednat.

Sandra Veverková