Skoro 1 300 vyhozených oken putovalo do skladu uprostřed Chanova, kde má být v budoucnu romská manufaktura, muzeum a fitness. Vyřazená okna, která by skončila na skládce, jsou nadějí ghetta. Zaměstnaní Romové dokáží různě velkými odpadními okny ucpat různě velké díry v průhledných domech bez oken. Nepoužívají žádné moderní technologie, jen hřebíky a kladivo. Zlaté romské ruce nikdo nechválí. Zapomnělo se na ně. Kolik díky nim město ušetří? Statisíce, milion?
Nejdou otevřít? Hlavně že těsní
Roman Sivák z Obrnic uchopí kladivo a zamíří do temného skladu před chanovskou školou. Za ním kráčí Pavel Grunza, Jan Vaško a Petr Holub. Otevřou mříž a ukazují chanovský poklad. V prostoru velkém jako tělocvična leží stovky starých oken dovezených z celého Mostu.
Sivák jde omrknout panelák, kde mají na chodbách průvan. „Jedna…dvě,“ počítá díry v běhu po schodech. „Chceme je utěsnit dřív, než napadne první sníh, aby lidem nebyla zima,“ říká, když se vrací po zabahněném chodníku do skladu. „Levý, pravý a široký!“ hlásí kolegům. Dělníci nesou vybraná okna poloprázdným náměstím. Jsou zvyklí, že je nájemníci nechválí. „Když v domech pracujem, okřikují nás, že je rušíme,“ povzdechne si Grunza.
Na patře se dělníci rozčilují. Otvor je na vybrané okno příliš úzký. „Nesli jsme je zbytečně,“ durdí se. Sivák tým uklidňuje. Jeden spěchá do skladu pro vhodnější okno a hřebíky. Za půl hodiny už na chodby neprší, studený vítr ustal. „Šlo to, je tam,“ pochválí Sivák partu a zaklepe na sklo, kde byla ještě ráno díra.
Že nejdou přitlučená okna otevřít? To nikomu nevadí. Hlavně, že nepropustí mráz.
„Naše práce je v Chanově vidět,“ říká Martin Nebesář, ředitel obecně prospěšné společnosti Dům romské kultury, která zaměstnává a vzdělává Romy. Ve skladu sdružení leží zhruba 800 odpadních oken z Mostu. Dalších 486 už romští dělníci upevnili svépomocí na chanovské domy, aby zabránili únikům tepla. Ze skladu by mělo do roku 2009 vzniknout pomocí EU Polyfunkční centrum. Co v něm bude? Muzeum romské historie a kultury, prodejní galerie, knihovna, kuchyň pro školní výuku, keramická dílna, truhlárna, zámečnická a textilní dílna, ubytovna pro internátní rekvalifikace a fitness studio.