Desítky tun smetí leží pod okny domů, kde si hrají děti. Pneumatiky, nábytek, zbytky jídel, vložky – je tam všechno.

„Začali jsme ve čtvrtek ráno a bylo na čase,“ říká obrnický podnikatel Josef Tonka, který zaměstnává pouze místní Romy. Na velký úklid ho najala mostecká vláda. Tonka pomáhal v roce 2006 získavat v Chanově voliče pro Sdružení Mostečané Mostu. Teď má opět pomoci znovu. "Lidé budou dělat i v sobotu, sami to chtějí. Zaplatím je. Slíbil jsem městu, že Chanov dám do richtiku,“ říká. Za úklid dostane jeho firma se 16 romskými zaměstnanci přes 150 tisíc korun. Tonka věří, že jednou dojde i na ucpané sklepy s potkany.

„Ten bordel mi vadí,“ přiznává 31letý dobrovolník Rudolf Czina. „Nikdo mě k úklidu nenutil, přihlásil jsem se sám,“ dodá. „Budeš v novinách!“ volá na něj z okna paneláku mladý Rom. Za záclonou vykuje žena s dětmi. „Za Chááánov!“ zavolá jeden z uklízečů a zamává motykou jako skotský národní hrdina William Wallace. Nepřítelem ale nejsou Angličané, ale nebezpečný odpad. Návrší u školy už naštěstí připomíná čisté golfové hřiště. Na jak dlouho?

„Nefoťte jen ten nepořádek, ale to, co je uklizený,“ volá z okna romský otec. Na otázku, proč lidé vyhazují věci na ulici, neodpoví. „Strejdo klobouk dolů! Já vám fandím,“ volá na Tonku Jiří Hauk. Hauk pracuje 21 let jako popelář. Vyzná se. A chce pořádek. „V Chanově je třeba vyvážet popelnice každý den,“ říká. Žádá více popelnic. „I tady žijí lidé,“ upozorňuje. Jeden z Romů vychází z domu s plnými koši. Co udělá? Jde k popelnice a smetí do ní vysype. Kdyby se tak chovali všichni, bylo by hej.

„Prokouklo to,“ raduje se další Rom.

Nepořádek v Chanově znepokojil opoziční ODS v Mostě. „Minulý týden jsem se byl v Chanově podívat, když jsem jel z práce. To, jak se tam lidé topí v odpadcích, jsem už dlouho neviděl,“ prohlásil ve čtvrtek na zasedání mosteckého zastupitelstva bývalý primátor Vladimír Bártl. Podle něj se někteří Mostečané obávají, že se případná nákaza z Chanova přenese do hlavní části města.

„Vždy jsem tam vysílal Bořka, aby tam nevznikl kolaps. Nevím, zda vedení města má nějakého Bořka Valvodu, který by na to dohlédl,“ uvedl Bártl.

S generálním úklidem Chanova počítaly mostecké technické služby. „Byli jsme se tam podívat a bylo domluveno, že na objednávku začnou uklízet Chanov místní občané ve firmě pana Tonky. Technické služby přistaví techniku a provedou odvoz,“ informovala náměstkyně primátora Hana Jeníčková.

„Jak často se bude v Chanově uklízet? Je to nadstandard nebo havárie?“ ptal se Václav Janout (ODS).

„Chanov se bude uklízet průběžně, teď se uklízí v podstatě jako havárie,“ uvedla Jeníčková.

„Budeme se všichni modlit, aby za půl roku nebyla další havárie,“ řekl Janout.

„Hrozí to skutečně epidemií, můžeme si sem pozvat pana Krysaře,“ prohlásila Alena Dernerová (SNK). Navrhla využít obecně prospěšných prací, aby se Chanovským nemuselo platit za to, že po sobě uklízejí. „Dávám to jako podnět,“ dodala. „Město obecně prospěšných prací také využívá a využívat bude,“ řekl primátor Vlastimil Vozka (SMM). Do konce roku 2007 uklízeli Chanov dotovaní Romové z Bečova.

„Myslím si, že je dobré, aby byli zaměstnaní Romové místní, než cizí, protože pak jsou s tím problémy. Domnívám se, že se najde i řešení, aby si lidé z Chanova uklízeli sami a město to nemuselo platit,“ uvedl na zasedání radní Jiří Zelenka (SMM), který do Chanova služebně jezdí.

„Ať si to uklidí sami, ale ne za peníze města!“ trval na svém Janout. Podle něj by mostecká vláda měla raději zvýšit snížené výdaje na čištění ulic v Mostě.

Primátor odmítl spekulaci, že pomoc Chanovu omezí úklid jiných částí města.

Problémy s Chanovem, zařazeným mezi romská ghetta, se táhnou řadu let. Nevyřešily je KSČ ani ODS. Někteří odborníci, kteří znají místní poměry, volají po systémové změně: nepřizpůsobiví nezaměstnaní obyvatelé by měli dostávat sociální dávky, pokud si je odpracují každý týden při společném úklidu, čímž by město ušetřilo statisíce korun za pravidelné čištění lokality.