„Pokud vydrží do Vánoc, tak to bude pro nás všechny krásný dárek pod stromeček,“ řekl v září 2014 třídní učitel Tomáš Babouček. A oni vydrželi celé tři roky a dostali závěrečné vysvědčení. V Chánově skončila první etapa ojedinělého vzdělávacího experimentu.

Pobočku Střední školy technické Most, která vznikla uprostřed romského ghetta, dokončilo prvních osm mladých lidí.

Pět z nich zvládlo zkoušky v oboru Operátor skladování a dostalo výuční list, ostatní mají v září opravný termín. „Snažil jsem se,“ svěřuje se René Ištok. S výučním listem si chce najít brzy dobrou práci a založit rodinu. Z Chánova se asi odstěhuje. „Chci žít líp,“ dodává. Právě o tohle autoři projektu usilovali. Přestože hovoří o dřině, jsou spokojeni. „Je to úspěch,“ hodnotí první vyřazování absolventů Martin Nebesař, ředitel obecně prospěšné společnosti Dům romské kultury, která škole poskytuje zázemí ve svém Polyfunkčním centru a stará se o provoz i o komunikaci s rodinami.

Předávání vysvědčení v litvínovské základní škole v Ruské ulici.
OBRAZEM: Vysvědčení, selfie a hurá na prázdniny!

Experimentu téměř nikdo nevěřil. Až na pár nadšenců, kteří ho prosadili, a skupinku rodičů, kteří přesvědčili své děti, že se musí učit.

Sestry Karina Cinová a Markéta Cinová si zpočátku nevěřily a strach měly i ze zkoušek. „Říkali nám ale, to dáte, nebojte se, a tak jsme to daly,“ vypráví Markéta. Teď mají obě výuční list jako jejich babička a chtějí si najít zaměstnání. „Když mě někde vezmou, nastoupím. Prázdniny si moc užívat nebudu, chci co nejrychleji do práce,“ říká operátorka skladování s praxí v hypermarketu.

Do první chánovské středoškolské pobočky nastoupilo v roce 2014 jedenáct žáků, studium dokončilo osm. V historii sídliště je to poprvé, co tolik místních najednou ukončilo vyšší stupeň školy, než je základní. Jsou různého věku, Markétě je třeba 20 let. Polovina z nich přešla do tříletého oboru rovnou z úřadu práce.

Co projekt sleduje?Cílem je zvýšit vzdělanost v sociálně vyloučeném Chánově, snížit extrémní nezaměstnanost u mladistvých, omezit jejich závislost na pomoci státu a motivovat ostatní. Byly vybrány obory, které vyhovují i dívkám. Jedná se o řádnou školu. Za hrubou nekázeň je vyhazov.

Úplně první pokus udělat v Chánově pobočku střední školy kdysi ztroskotal, protože byl jen jeden zájemce. Od roku 2013 iniciátoři myšlenky s rodinami více pracovali. „Kampaň trvala celý rok,“ vzpomíná Martin Nebesař. Nebylo to snadné, protože vzdělání u mnoha Romů není priorita a argumentují i tím, že Rom stejně pořádnou práci na Mostecku nesežene. S rodinami se proto kvůli velkému riziku neúspěchu pracovalo intenzivně i během studia. Třídní schůzky se konaly každý měsíc, vždy od 10 hodin, a účast byla stoprocentní.

Karel Vokáč, ředitel Střední školy technické Most, přijel minulý týden žákům, rodičům i učitelům do Chánova osobně poděkovat za výdrž. Absolventům popřál, ať najdou práci a zvládnou životní překážky. „Výučním listem éra vzdělávání nekončí, ale začíná,“ upozornil.

Ceremoniálu předání vysvědčení a výučních listů se zúčastnila i náměstkyně primátora Markéta Stará a Naděžda Krupczová, vedoucí magistrátního odboru sociálních věcí.

Focení absolventů u kostela.
FOTO DNE: Mostečtí absolventi se na památku fotili u kostela

Třídní učitel Tomáš Babouček připomněl těžké začátky. „Bez rodičů by to nešlo,“ vyzdvihl spolupráci. Podle něj bylo povzbudivé, když rodiče říkali: chceme, aby na tom naše děti byly lépe než my. „Je to první krok k nastartování lepšího života, aby našly práci a byly šťastné,“ dodal dojatě učitel před rozdáním výučních listů.

Od září budou v Chánově dvě třídy, obě obor Zahradnické práce. Ve 3. ročníku má být 5 žáků, do 1. ročníku má nastoupit sedm až deset žáků. Druhý ročník nebude, protože zahradnická třída s 10 prváky byla letos v lednu zrušena. Učební poměr ukončili na vlastní žádost, protože se neosvědčila praxe mimo Chánov. Od září 2017 bude proto teoretická i praktická část prvního ročníku probíhat v Chánově.

Dva šikovní zahradníci z vyššího ročníku dostali stipendium od mostecké Nadace student, která podporuje nadané děti z chudých rodin. U chánovských to bylo 500 měsíčně. K tomu si něco přivydělali na praxi. Podle Nebesáře je to dobrá motivace pro ostatní. Místní vzory, které všichni znají, prý lépe inspirují ke změně, než zprávy o tom, že neznámý Rom vystudoval v Praze vysokou.

Mládež přespala v knihovně, tentokrát se noc nesla v duchu příběhu slavného kouzelníka.
OBRAZEM: Mládež přespala v knihovně, noc se nesla v duchu Harryho Pottera