Projekt na výstavbu modulového bytového domu v Chanově bude hotový do poloviny října. Veřejnou zakázku na zpracování projektové dokumentace vyhrál severočeský projektant Jan Hošek, který působí na Šluknovsku, kde jsou také sociálně vyloučené lokality.

„Projektovou dokumentaci v Chanově jsem si vybral z důvodu, že mám bohaté zkušenosti s bytovým bydlením a konkrétně se sociálním bydlením. V nedávné minulosti jsem dělal podobné projekty pro města Liberec, Děčín, Varnsdorf a Mikulášovice. Nejde tedy z mé strany o krok do neznáma,“ řekl projektant z města Mikulášovice na Děčínsku. Podle něj je mostecká zakázka zajímavá také atypickým řešením stavby pomocí takzvaného kontejnerového bydlení.

Soutěže o projekt se zúčastnili dva uchazeči. Hošek nabídl nejnižší cenu, 500 tisíc korun bez DPH, a vyhrál. Firma WAREX, pražský výrobce kontejnerů a dodavatel modulových staveb, žádal za dokumentaci k územnímu a stavebnímu řízení téměř 1,2 milionu korun a neuspěl. Most chce neobvyklý bytový dům postavit v příštím roce, kdy hodlá na sídlišti zbourat jeden poškozený panelák. Ceny nového objektu i demolice vzejdou z dalších zakázek.

Petice proti domu

Projekt na modulový dům vzniká v době, kdy Most jedná s vládní Agenturou pro sociální začleňování o situaci v Chanově, kde v červnu přes sto obyvatel podepsalo petici proti kontejnerovým bytům a navrhlo opravu dvou paneláků s pomocí romských dělníků.

Komunitní den v Chanově spojený s úklidem a besedou
Romové uklízeli Chanov a pustili si video kritizující kontejnerové byty

V tomto týdnu se radnice a agentura dohodly na tom, že budou víc spolupracovat. Budoucnost Chanova začne řešit společná expertní skupina složená z odborníků navržených oběma institucemi. Novým úkolem bude zpracovat dlouhodobou strategii pro Chanov a Tematický akční plán zaměřený na zlepšení podmínek bydlení místních obyvatel. „Akční plán by se měl po nabytí platnosti stát dalším dokumentem města, který otevře možnost k čerpání evropských zdrojů,“ sdělil primátor Jan Paparega. Podobný plán schválili v červnu litvínovští zastupitelé pro sociálně vyloučené sídliště Janov, na jehož záchranu chce Litvínov získat další desítky milionů korun.

Agentura má k modulovému bydlení i k rekonstrukci paneláků v Chanově výhrady, ale vznik expertní skupiny podpořila. „Umožní lépe koordinovat vzájemné kroky a hledat taková řešení, která budou v zájmu obyvatel Chanova a pomohou jim s jejich problémy,“ uvedl ředitel agentury David Beňák. Podle něj nastal čas začít uvažovat o jiném přístupu – o cíleném snižování počtu bytů v Chanově a o budoucím přechodu rodin do běžného nájemného bydlení v jiných částech Mostu. „V dlouhodobém horizontu jako vhodné řešení vidíme postupný útlum sídliště a ubytování místních v bytech standardní kvality v nesegregované lokalitě,“ sdělil ředitel. Zdůraznil, že do proměny sídliště by měli být ve všech fázích zapojeni místní obyvatelé. „Bez jejich spolupráce není úspěšná změna možná,“ dodal Beňák. Podle něj je třeba zlepšovat také kvalitu vzdělání a řešit předluženost, aby se odstranilo sociální vyloučení.

Kontejnerové domy v lokalitě Poschlá na periferii Vsetína stojí už deset let. Obývá je především romská komunita.
Chanovští odmítají kontejnerové byty. Podepisují proti nim petici