Cyril Šamko řídí ústeckou romskou firmu, která už devět let vyrábí a montuje na paneláky balkónová zábradlí. Jakmile se dozvěděl o chystané přestavbě romského sídliště Chánov, ozval se radnici: chce se podílet na opravě domů a zaměstnat na pomocné práce místní Romy. Podle podnikatele nejde firmě jen o zisk.
„Konečně by bylo vidět, že i Romové umí odvádět odbornou práci,“ řekl Šamko Deníku. Firma je však příliš malá, má jen dvanáct zaměstnanců, a je specializovaná. Šamko ví, že rozsáhlou stavební zakázku nedostane. Šanci má ale jako dodavatel velkých společností, které městu kompletní práce nabídnou. Veřejné soutěže na Chánov radnice zatím ještě nevyhlásila.
Výhodou malých romských firem je, že dokáží lépe komunikovat s místními obyvateli a zapojit je do práce. Obrnický podnikatel Josef Tonka, jehož romské firmě platí město za úklid Chánova, už dříve Deníku řekl, že i on se o přestavbu sídliště zajímá. Tonka zaměstnávající Chánovské má u místních obyvatel respekt.
Velké stavební společnosti zřejmě využijí romské firmy. Město se totiž loni na jaře zavázalo, že pro výběrová řízení zakotví novou povinnost: vítěz zakázky v sociálně vyloučených lokalitách musí zaměstnat místní dlouhodobě nezaměstnané. Ti mají tvořit nejméně deset procent z celkového počtu lidí pracujících na zakázce. „Zatím jsme toto opatření nevyužili, ale připravujeme se ho zavést v rámci DEMOS,“ řekla Deníku mluvčí radnice Alena Sedláčková.
DEMOS je zkratka pro plán na zvelebení takzvaných deprivovaných mosteckých obytných zón. Jedná se o Stovku a Chánov, jejichž úpravu má z větší části uhradit v příštích několika letech Evropská unie. Hotova je zatím jen rekonstrukce chodníku v ulici Rudolická a oprava podchodu u Stovky. V Chánově začala loni přestavba bývalého obchodního střediska na Polyfunkční centrum s dílnami, knihovnou, posilovnou, zázemím pro volný čas dětí a policejní služebnou. Stavba za 18,6 milionu korun zcela hrazených z EU není akcí města, ale neziskové organizace Dům romské kultury.
Součástí DEMOS je také vzdělávání, podpora pracovních míst, zabezpečení majetku města a projekty na volný čas mládeže. Mostu pomáhá i vládní Agentura pro sociální začleňování. Ta před víkendem oznámila, že letos rozšíří svou působnost do dalších obcí, měst a mikroregionů. Do tříkolového výběrového řízení se mohou zájemci přihlašovat do 25. února. „Obcím nabízíme dlouhodobou spolupráci na dobu minimálně tří let, která může být v případě zájmu ještě prodloužena,“ sdělila Martin Šimáček, ředitel agentury. Lokální konzultanti agentury budou od července pomáhat vybraným obcím s přípravou projektových žádostí. Obce spolupracující s Agenturou se zároveň mohou ucházet o podporu pro výstavbu a rekonstrukci zázemí pro sociální služby.