Radnice v Mostě připravuje demolici zdevastovaného osmipatrového bloku 3 v Chanově. Předtím chce postavit první obytné kontejnery pro přestěhování zbylých rodin. Vše se má stihnout v příštím roce. Úředníci už dostali pokyn, aby připravili projektové dokumentace. Realizace ale ještě není jistá. Investice bude součástí návrhu městského rozpočtu na rok 2019, o kterém rozhodne nové zastupitelstvo. Volby budou v říjnu.

„Situace v Chanově je kritická. Tři domy jsou v havarijním stavu a je to třeba řešit,“ sdělil náměstek primátora Marek Hrvol.

Z poškozených městských paneláků 3, 6 a 10 radní vybrali pro demolici největší „trojku“, která je podle nich nejhorší. Kvůli dalšímu vandalství vyloučili celkovou rekonstrukci. Ve vyrabovaném domě je ze 48 nájemných bytů obydlených jen 18. Rodinám má město nabídnout náhradní kontejnerové bydlení v provedení antivandal.

Demolice vybydleného obytného bloku 31 v Mostě
OBRAZEM: Demolice vybydleného bloku 31 pokračuje. Prach krotí voda z hadic

Radnice se inspirovala například německým Hamburkem, kde v roce 2012 vzniklo 11 barevných jednopatrových domů pro 40 chudých rodin včetně imigrantů. V jednom řadovém domě z kontejnerových modulů jsou obvykle čtyři byty. „Nevypadá to jako stavební buňka. Má to určitý komfort,“ sdělil Hrvol.

Výroba a instalace základové desky s přípojkami na pitnou vodu, kanalizaci a elektřinu trvá zhruba měsíc. Pro Chanov, kde žijí většinou Romové, se uvažuje o první dvacítce bytů s vlastní koupelnou, WC, kuchyní a několika pokoji podle velikosti rodin.

Existují tři varianty umístění: plocha po zbouraných panelácích 9 a 12 nebo nevyužívané hřiště u příjezdu do Chanova. Napojení kontejnerů na rozvody teplé vody radní neplánují a nájemné ještě neřešili. Hrvol nevylučuje budoucí proměnu celého Chanova v kontejnerovou vesničku, pokud bude devastace paneláků pokračovat.

„Udržet velké paneláky je náročné. Anonymita prostředí vede k jejich intenzivnější devastaci,“ řekl Martin Nebesař, ředitel chanovské obecně prospěšné společnosti Dům romské kultury, která před třemi lety prosazovala výstavbu dvoupodlažních sociálních bytových buněk.

Most v Rudolicích
Silniční dopravu omezí od srpna nové stavby a demolice. K zemi půjdou dva mosty

Jedna by tehdy stála milion korun. Se stavbou by pomáhali Romové. Zastupitelstvo to v roce 2015 schválilo, výstavba závislá na dotacích se ale odložila. Nový záměr Nebesař považuje také za vhodný. Kontejnerové bydlení by podle něj pomohlo i místním mladým rodinám, které se chtějí osamostatnit.

Se stěhováním rodin do prvních kontejnerů má pomoci sociálka. „Přinutit je nemůžeme, ale budeme se snažit, abychom je do náhradních bytů dostali a udrželi je tam,“ řekl Hrvol. Radní nechtějí, aby se Chanovští stěhovali do města, kde vzrostl počet sociálně vyloučených lokalit.

Od roku 2013 město zbouralo v Chanově tři poškozené paneláky. Na sídlišti jich zbývá devět. Bloky 2, 8, 11 a 13 jsou od roku 2012 opravené za 43 milionů korun. Město si půjčilo od České spořitelny, většinu nákladů ale pokryla dotace od EU. Úpravy veřejných prostranství stály osm milionů korun.

Obnovou ghett se zaobíraly dříve i jiné projekty. Původní sdružený projekt na revitalizaci sídlišť Chanov a Stovka počítal s tím, že do roku 2015 by se investovalo až 510 milionů korun, město by zaplatilo 134 milionů. V Chanově mělo vzniknout centrální náměstí z betonu pro shromažďování a trávení volného času, částečně zastřešený amfiteátr, graffiti stěna, multifunkční hřiště a plavecký bazén. Paneláky měly dostat nové technologické rozvody, zateplení, nová okna a dveře.

Lidé pozorují zatmění Měsíce na mosteckém Hněvíně.
FOTO: Hněvín praskal ve švech. Lidé tam pozorovali mizející Měsíc