Nemluví česky, nechodí do kostela a v zimě nedýchá. Co by Mostečák neudělal – takový titulek dal Libor Budinský svému článku, který se na idnes.cz objevil 21. ledna. „Co blok paneláku, to jedna zbouraná vesnice, místo historického centra jen dlouhá třída Budovatelů a místo náměstí s kostelem obchodní dům Prior. Žádné jiné město nezažilo taková příkoří jako Most, stojící mezi haldami hlušiny a zatopenými doly," stojí v úvodu textu.

Libor Budinský se v něm dále zabývá například regionálně přejmenovanými tramvajemi. „Základem starého Mostu byla tři náměstí, základem nového Mostu je tramvaj. A pozor, neříká se jí tramvaj, ale rychlodráha," píše v jednom z odstavců.

Zmiňuje i místní mluvu, která podle něj často přetéká germanismy. „I když většina Němců byla po válce odsunuta, v jazyce zdejších lidí zůstaly stovky germanismů. Ráno si dají frištik, nezapomenou si vzít na šichtu vercajk, po obědě si dají šlofíka. Nutno však poznamenat, že germanismy používá hlavně starší generace a ze současného jazyka tudíž rychle mizí."

V České republice podle článku neexistuje místo s tragičtějším osudem. Jedním z důsledků stovky milionů tun uhlí, které ležely pod starým Mostem, je přezdívka Panelákov, díra v lidských srdcích a znemožnění navštěvovat babičky na vesnici. „Mostečáci nejezdí za babičkami na vesnici, protože vesnice z jeho okolí většinou také zmizely," stojí v textu, v němž nechybí ani poznámka o značně zamořené řece Bílině nebo přesunutém kostelu stojícím na kraji zatopené díry daleko od lidských obydlí i srdcí. „Bělá je i dnes značně zamořená, což byl také důvod, proč nemohla být použita k zatopení jezera na místě starého Mostu."

Libor Budinský osobitě zmiňuje i postupný úbytek obyvatel. „S trochou nadsázky můžeme tvrdit, že Mostečáci už dávno nežijí, vlastně jen přežívají. Dnes je ve městě velká nezaměstnanost a obyvatelé Most průběžně opouštějí. Demografové soudí, že se pokles nepodaří zastavit, i když jsou tu jedny z nejlevějších bytů v republice."

Plážoví povaleči

Mostečané, kteří zůstanou, si podle Libora Budinského budou moci u zatopené vytěžené díry užívat život plážových povalečů, a to vzhledem k dostatku volného času, kterou disponuje početná skupina nezaměstnaných.

Článek nezůstal bez odezvy. Prostřednictvím Mosteckých listů, tedy magistrátních novin, se k němu vyjádřili všichni hlavní představitelé města.
„Poté, co jsem si přečetl článek, jsem byl skutečně hodně dopálený. Je to velmi vykonstruovaný text nepodložený jediným faktem," uvedl primátor Jan Paparega. Ve stejném duchu text okomentovali i jeho náměstci. „Článek veřejnosti neznámého autora mě skutečně nadzvedl ze židle. Je to hloupý bulvární text bez jakýchkoli relevantních podkladů a znalosti místního prostředí. Jako Mostečana mě urazil, uvítal bych jistou formu omluvy," řekl Marek Hrvol.

Mostecké listy daly prostor k vyjádření i široké veřejnosti. Názory na článek se různily, převažovaly však ty negativní.

Novinář Libor Budinský považuje svůj text za ryzí pravdu. Do Mostu by se podle svých slov nikdy dobrovolně nepřestěhoval. „Dobrovolně bych se do Mostu samozřejmě nepřestěhoval, ale to asi žádný soudný člověk," řekl Mosteckému deníku.

ROZHOVOR S LIBOREM BUDINSKÝM, JENŽ OZNAČIL MOSTEČANY ZA LIDI, CO SI NECHALI UKRÁST MĚSTO

Libor Budinský.

Jedna kolegyně, která přímo z Mostu pochází, ho nazvala „hnusměstečkem"

Most – Cestování se věnuje patnáct let. Na kole projel řadu evropských zemí, rád se s batohem na zádech toulá po Asii, přímo na saharském písku pekl chleba. Osmačtyřicetiletý novinář Libor Budinský má hodně zkušeností, ještě nikdy se ale možná nepotkal s takovou kritikou, jaká se na jeho adresu spustila po článku o Mostě. Prostřednictvím e-mailu zodpověděl z jedné ze svých dalších misí Mosteckému deníku několik otázek. Znovu si v souvislosti s Mostem nebral servítky.

Co vás vedlo k napsání takového cestovatelského článku o Mostu?
Každý pozornější čtenář cestování na idnes.cz by si mohl povšimnout, že česká města představujeme pravidelně, viz Brno, Plzeň, Ostrava…

Kdybyste musel v Mostě bydlet, bral byste to jako trest?
Kdybych musel někde bydlet, tak bych tam prostě musel bydlet. Ale to naštěstí nemusím. Dobrovolně bych se do Mostu samozřejmě nepřestěhoval, ale to asi žádný soudný člověk.

Dostal jste na článek nějaké reakce?
Dostal, jak pozitivní, tak negativní. Jedna kolegyně novinářka, která z Mostu pochází, nazvala své rodné město „hnusměstečkem".

Kolikrát jste v Mostě byl? A kolik času jste v něm strávil kvůli napsání tohoto článku?
Hledání informací a samotné napsání článku mi zabralo asi tři dny. V Mostě jsem byl za posledních deset let zhruba dvacetkrát.

V článku například píšete, že Mostečané nejezdí na prázdniny za babičkami, že nikdo není patriot. Kdo Most nezná, mohl by to vzít okamžitě za bernou minci. Neberete proto tyto informace za mírně zavádějící?
Neberu. Třeba moje babička a dědeček bydleli v Kopistech, které byly srovnány se zemí, takže jsem za nimi nemohl jezdit. Takový osud potkal desítky vesnic a tisíce lidí. Co se týče samotného patriotismu, na co chcete být hrdí, když vám vaše město srovnají se zemí?

Kdo Vám řekl, že tramvaji se v Mostě říká zásadně rychlodráha?
Spousta příbuzných, kteří v Mostě stále žijí, používá zásadně výraz rychlodráha.

V závěru článku píšete: Přestože Most má téměř nejvyšší míru nezaměstnanosti v republice, která se loni pohybovala kolem 12,6 procent, dívají se Mostečáci do budoucnosti s optimismem. Mnoho z nich totiž čeká v brzké budoucnosti život plážových povalečů, zvlášť vzhledem ke spoustě volného času, kterou disponuje početná komunita nezaměstnaných. Nepovažujete to až za urážku místních obyvatel?
Pokud někdo nemá smysl pro humor, pak se zřejmě uráží velmi často.