Když chcete lépe poznat tuhle okrajovou část města, je dobré dát si do batůžku svačinu a pití, protože žádný obchod tam nenajdete. Kdo z místních nemá auto, jezdí za velkým nákupem do Mostu autobusem.

„Žít v Mostě je pohodlnější. Už nemusím topit uhlím a dýchat kouř, který unikal z kamen,“ tvrdí Libuše Masleková. V Čepirozích bydlela od roku 1950. Teď už sedmým rokem žije ve městě.

Karel Skopař se neodstěhoval. Má 78 let a je jedním z posledních rodáků. Bydlí u rušné silnice na Plzeň v činžáku z roku 1923. Dům byl kdysi součástí obytného hornického komplexu, který se rozrůstal po 1. světové válce s rozvojem dolu Hrabák u starobylé vsi Čepirohy. Samostatná obec známá už ve 13. století zanikla kvůli těžbě uhlí v roce 1972. Nová osada s okály a zbytky havířské kolonie patří od roku 1976 pod úřední správu města Most. „Ze staré vsi zůstala jen budova bývalého místního národního výboru, kde teď bydlí jeden podnikatel,“ říká Skopař.

„Líbí se mi tu. Zatím je tu klid,“ svěřuje se 64letá Hana, která od roku 1988 bydlí v rekonstruovaném přízemním řadovém domku mezi zalesněnou výsypkou, zahrádkami a někdejší výrobnou lahůdek. Tuhle schovanou část Čepiroh zná jen málo Mostečanů. Ti vidí jen pěkné barevné okály u silnice Žatecká. „Tady bych klidně bydlel,“ zasní se údržbář Roman Gröger z Mostu.

Jenže i atraktivní osada, kde žije řada podnikatelů, má své trable. „Stále je tu problém se spodní vodou,“ říká Jan Opatrný. Od roku 2004 bojuje s úřady o záchranu svého podmáčeného okálu. I když neprší, musí ze sklepa čerpat vodu. Ta trápí i další rodiny od doby, kdy se utrhl svah s vinicí a kdy město zabetonovalo trhlinu u hlavní silnice, kde byl kdysi šachetní tunel.

Ves Čepirohy ležela asi 3,5 km jihozápadně od Mostu při silnici na Žatec. Sousedila s obcemi Slatinice, Bylany a Velebudice. Název Čepirohy je možná odvozen od zvláštního vesnického kroje (čaprůn) či od pokrývky hlavy s rohy.
V roce 1846 měly Čepirohy 136 obyvatel, po rozšíření těžby uhlí na počátku 20. století již 323 obyvatel a nejvíce, 677, v roce 1930. V únoru 2011 mostecká radnice evidovala 479 obyvatel.
Menší doly u Čepiroh zanikly již v 19. století. Nejznámější byl důl Čepirohy (pozdější Hrabák), který se otevřel v roce 1919.

Někteří lidé si také stěžují na rozpadlé chodníky, na nebezpečný přechod pro chodce, že nefunguje ani jedna ze dvou hospod, že chybí společenské centrum a že na ně radnice slušně řečeno kašle.

„Na Čepirohy se zapomnělo. Chybí tu spousta věcí. Snažím se to napravit,“ říká mostecký radní za ČSSD Zdeněk Brabec, který v Čepirozích bydlí a v mostecké vládě je od podzimu 2010. S novým přechodem pro chodce prosazuje i stavbu kruhového objezdu, aby se u vstupu do osady zklidnila doprava. Chce i další infrastrukturu, jako mají Souš a Vtelno, kde jsou i centrální dětská hřiště. Zatím se podařilo v Čepirozích vybudovat jednu asfaltovou silnici, která nahradila prašnou cestu k vinici. Brabec vidí plus i v modernizaci fotbalového areálu. Ten patří mosteckému podnikateli Jiřímu Kroužkovi.

Oživení slibuje i Michal Lilko ml., nájemce zavřené hospody u Hrabáku. „Hospoda bude po rekonstrukci komplet nová. Chtěli bychom ji otevřít koncem května. Zaměříme se na českou kuchyni,“ tvrdí Lilko.