Festivaly určené sportovním fanouškům a veřejnosti se pořádají v České republice během olympiád od roku 2014. Areály s ochutnávkami desítek sportů a doprovodnými atrakcemi včetně velké projekce televizních přenosů z olympiády navštěvují stovky tisíc lidí.

„Jde o prestižní událost, prostřednictvím které lze veřejnosti připomenout, že město Most se v minulosti oprávněně stalo Evropským městem sportu. Zároveň jde o možnost propagace města a lokality jezera Most,“ uvedl primátor Jan Paparega.

Původně se počítalo s tím, že festival by byl u jezera už příští léto v době olympiády v Tokiu. Z tohoto plánu ale sešlo, protože by hrozilo, že současná výstavba základní infrastruktury v rekultivované oblasti by se do vypuknutí olympijských her nestihla. Záměr se tedy posouvá o čtyři roky.

První dostihové odpoledne už má mostecký hipodrom za sebou. Teď v neděli jsou na programu druhé dostihy.
Jarní cena klisen se tentokrát běží v neděli v Mostě

Souhlasil s tím i Ústecký kraj, který by se na akci podílel. „Z pohledu propagace Mostu, Ústeckého kraje a sportu je jezero Most ideální místo,“ sdělila krajská mluvčí Lucie Dosedělová.

Město i kraj se usneseními svých zastupitelů zatím k ničemu nezavázaly. Český olympijský výbor (ČOV), pořadatel festivalů, na žádost města zpracoval projektový záměr, který vzalo zastupitelstvo kraje na vědomí bez nároku na rozpočet. „Těší nás zájem města i kraje pořádat Olympijský festival v roce 2024, nicméně o dějištích festivalů v době olympijských her v Paříži se bude rozhodovat až v následujících letech,“ sdělila mluvčí ČOV Barbora Žehanová.

Areál mezi plážemi a silnicí

V Mostě by byl festival na jižním pobřeží jezera, kam se chodí od přesunutého kostela. Sportovní areál by vznikl na pláni mezi plážemi a budovanou páteřní silnicí s kruhovým objezdem. Zpracovaný architektonický návrh obsahuje například zázemí pro desítky sportovních disciplín, fanouškovskou zónu, pódium, občerstvení, dětský koutek a stanoviště České televize. Ve vodě je v plánu sektor i pro vodní pólo, akvabely, jachtaře a veslaře.

Festival by také umožnil pořádání příměstských táborů pro děti, kterým by se věnovali profesionální instruktoři a trenéři. Na programu festivalu by pak spolupracovaly místní kluby. Uvažované zapojení města do celého podniku by podle odhadu stálo zhruba 10 milionů korun, kraj by dal 20 milionů.

Dej přednost v jízdě! Ilustrační foto.
Pozor! Změna přednosti v jízdě u mosteckého Kauflandu

První akce tohoto druhu na světě se konala na pražské Letné v roce 2014 pod názvem Olympijský park. V době zimní olympiády v Soči navštívilo sportovní centrum v české metropoli během 18 dnů přes 400 tisíc lidí. V roce 2016 byl hlavní Olympijský park na Lipně, kam během olympiády v Riu dorazilo 341 tisíc nadšenců a další navštívili doprovodné parky v Pardubicích, Ostravě a Plzni.

Při zimní olympiádě v Pchjongčchangu v roce 2018 prošlo Olympijskými festivaly v Brně a Ostravě přes čtvrt milionu lidí. Akce zaměřená na rodiny s dětmi a školy motivuje lidi k pohybu, zdravému životnímu stylu a fair play chování.