Vymění i zničené stožáry pouličních lamp a vylepší autobusové zastávky pod sídlištěm. Nová investice navazuje na rekonstrukce čtyř paneláků. Jejich zateplené fasády jsou ze všech stran i po půl roce téměř nepoškozené. Barevně natřený plášť školy, zateplené loni na podzim, je stále čistý: bez děr a vandalských čmáranic.

„Chánov se konečně změnil k lepšímu. A to je dobře. Lidi si už uvědomujou, že se musej chovat jinak a navzájem se hlídaj," říká mladý Rom Petr. Vyhráno ale ještě zdaleka není. Půlka zvelebeného sídliště ostře kontrastuje se zdevastovanými poloprázdnými paneláky plných odpadků. „Měli by opravit i zbylý domy. Lidi nechtěj bydlet v bouračkách mezi krysama," říká matka s miminem v náručí, která bydlí v rekonstruovaném paneláku.

„Lidi si toho začali vážit. Před debilama si dům bráníme. Chce to přísnost. Chceme tu žít jako lidi. Když nám to někdo kazí, tak mu vynadám a hlásím to na výbor. Nesměj mi ani házet vajgly pod vokno," svěřuje se starší Romka v novém bytě. Lidé mají smlouvu na dobu určitou, prodlužuje se, pokud platí nájem a nedělají problémy. Jinak se musí z lepšího vystěhovat do horšího bytu. Třeba do takového, který dostal za holý měsíční nájem 850 korun 55letý Roman Ištok, ale nechce v něm bydlet. Invalida a bývalý bezdomovec nedávno se zanícenou dírou v břiše žil a spal v šatně pro dělníky. Teď je v ní jen přes den, protože je tam prý tepleji. V noci spí u známého.

„Město mi dalo byt bez dveří a lina v osmém patře, kde je zima. Mně by stačila jen jedna místnost a teplá voda," říká Ištok. Změny v Chánově přesto hodnotí kladně: „Je to tu o hodně lepší, hlavně pro děti. Škoda, že neteče teplá voda."

KOLIK TO STOJÍ

- Úpravy veřejných prostranství v Chánově stojí 6,4 milionu korun (bez DPH). Městskou zakázku vyhrály s nejnižší cenovou nabídkou Vodohospodářské stavby.

- O zakázku byl velký zájem. Soutěžilo o ni 14 firem včetně nadnárodních stavebních gigantů Skanska a Strabag. Radnice předpokládala, že práce budou stát přes 13 milionů.

- Rekonstrukce čtyř paneláků stála přes 40 milionů. Město ji hradilo z úvěru. Většinu nákladů pokryje dotace od EU.