VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokus v Chánově sleduje celá země

Most - Ministerstvo vnitra, mostecká radnice, státní i městská policie, neziskové organizace a slušní Romové vyzkoušejí v Chánově experiment zvaný Úsvit. Má celému státu pomoci v boji proti extremismu a rasové nesnášenlivosti.

24.9.2009
SDÍLEJ:

Ministr Martin Pecina a Jiří Komorous oznámili v Mostě spuštění projektu Úsvit.Foto: DENÍK/Martin Vokurka

Dva měsíce úřady tajily přípravu jednoho z nejambicióz­nějších a zároveň nejlevnějších projektů na boj proti extremismu v zemi.

Ve středu, jedenáct měsíců od krvavých nepokojů v Janově, mlčení padlo.

Mostecké romské ghetto Chánov je první sociálně vyloučenou lokalitou v ČR, kde spojené síly nejvlivnějších institucí vyzkoušejí nový projekt – Úsvit.

Zesílenou preventivní činností za 1,25 milionu korun chtějí úřady vytvořit s Romy model udržitelného sídliště.

Má se stát symbolem nové éry občanského soužití více odolné proti nebezpečnému šíření rasové nesnášenlivost.

Na žádné jiné akci podobného druhu dosud nespolupracovalo tolik organizací.

Mostecká radnice včera dokonce uzavřela s ministerstvem vnitra mimořádnou partnerskou smlouvu.

Vzor pro ostatní problémové lokality

Pokud chánovský experiment, který se bude jeden rok průběžně hodnotit, uspěje, stát ho doporučí dalším městům s problémovými sídlišti, například Litvínovu.

„Úsvit by měl být začátkem nové etapy v boji proti extremismu,“ prohlásil v Mostě ministr vnitra Martin Pecina. „Chceme pomoci Romům i jejich sousedům, českým starousedlíkům, kteří se cítí ohrožováni a obtěžováni.“

Programy na zlepšení bydlení, ochrany majetku, posílení terénní sociální práce a vzdělávání a zvýšení bezpečí začnou příští týden.

„Pomocí preventivních akcí chceme vzít extrémistům témata,“ řekl náměstek ministra Jiří Komorous. „Není to o tom, že papaláši přijedou z Prahy do Chánova a řeknou – heleďte my vám jdeme pomoct – vysypou kufr peněz, odjedou a budou se pasovat do role zachránců. Tady vzniklo rovnocenné partnerství a to je hrozně důležitý moment.“

Cílem Úsvitu je posílit odpovědnost Romů za prostředí, v němž žijí, zapojit je do práce a zlepšit jejich image v očích veřejnosti.

Z nejlepšího chánovského paneláku vznikne po nízkorozpočtové úpravě takzvaný Bezpečný dům s pevným domovním řádem a domovníkem. Ten s dalšími nájemníky dostane za úkol snížit rizika pohybu neoprávněných osob a vandalismus. „Romský mentor“ – nová služba v Chánově – se má starat o lidi odsouzené k alternativním trestům. Má je povzbuzovat, aby nešli do vězení a nestali se recidivisty. „Chceme dát Romům šanci a zároveň je motivovat, aby této šance mohli využít. Věříme, že náš projekt bude úspěšný ,“ řekl Pecina.

Romové mají pomáhat sobě. Vzniknou další skupiny terénních pracovníků řešících dluhy a prevenci kriminality a extremismu. V plánu jsou nové metody pro vzdělávání romských dětí a rozšíření estetické výchovy. Programy zveřejnilo ministerstvo vnitra na svých internetových stránkách.

Jitka Gjuričová, vedoucí ministerského odboru prevence kriminality uvedla, že za nejdůležitější považuje zlepšení image Romů. „Romy velmi stigmatizuje a dusí, když se o nich hovoří jako o sockách a nepřizpůsobivých,“ uvedla. „Je možné, že některé dílčí projekty nevyjdou, ale je lepší něco dělat, než nedělat vůbec nic,“ dodala. Podle ní Chánov splňoval všechny podmínky, a proto byl vybrán. „Na tento projekt jsem čekala dvacet let,“ řekla.

Podle Peciny Chánov při výběru uspěl ze dvou důvodů:

1. radnice je aktivní a má na prevenci podobný názor jako ministerstvo.
2. v Chánově existují Romové ochotni spolupracovat.

„Jsem rád, že ministerstvo vnitra vybralo Chánov a bude nám pomáhat,“ řekl primátor Vlastimil Vozka. Město své projekty v Chánově neruší. Naopak, chystá další.

Podle Peciny budou v dalších městech pokračovat běžná opatření. „Od Janova ruce nedáváme. Budeme dále spolupracovat v represivní oblasti,“ sdělil.

„Vnímám projekt Úsvit velmi pozitivně. Věřím, že se nám společným postupem podaří eliminovat sociální neklid i v jiných lokalitách,“ uvedla krajská hejtmanka Jan Vaňhová.

V Ústeckém kraji je 63 sociálně vyloučených lokalit, kde žije 22 tisíc obyvatel.

Brzy uplyne rok od krvavých nepokojů v Janově. Nacionalistická Dělnická strana nedávno upozornila, že na podzim uspořádá na nejmenovaném místě mítink. Loni v Chánově hořely strážní ohně a Romové se vyzbrojovali z obav před útoky „nácků“. Podle Peciny i tyto situace bude Úsvit řešit.

„Terénní pracovníci musí zajistit klid. I my budeme připraveni. A daleko lépe než loni,“ řekl Pecina.

Autor: Martin Vokurka

24.9.2009
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel(24 800 Kč)

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) VYCHOVATEL/-KA. Požadované vzdělání: bakalářské. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 24800 kč, mzda max. 28700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VYCHOVATEL/-KA, Celoroční provoz, práce s dětmi od 3 - 26 let, 8 dětí je na bytě - směny krátký a dlouhý týden od 9:00 - 21:00hod. nebo od 8:00 - 20:00hod. (výlety, vaření na bytech, spolupráce s DPA, SVP, školou dítěte), VŠ speciální pedagogika - vychovatelství., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na obědy, očkování, důchodové připojištění, HLÁSIT SE: Stütz Marcela Ing. Bc., tel.: 736 629 296 volat 8:00 - 15:00hod., e-mail: ddkhb@edu-most.cz nebo drabkova.evzenie@edu-most.cz. Pracoviště: Dětský domov a školní jídelna, most, k.h.borovského 1146, příspěvková organizace, K. H. Borovského, č.p. 1146, 434 01 Most 1. Informace: Marcela Stütz, +420 736 629 296.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(20 000 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci VEDOUCÍ SEKRETARIÁTU. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DO NAŠEHO PRACOVNÍHO TÝMU HLEDÁME VEDOUCÍ SEKRETARIÁTU:, POŽADAVKY, - řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič, - organizační schopnost, - výborná znalost PC - Microsoft Office, - rozhodnost, - slovní a písemný projev, schopnost vyjadřování, - časová flexibilita, - anglický jazyk, PRAXE, - řízení malého kolektivu lidí, - administrativní činnost, Zaměstnanecké výhody: prémie, HLÁSIT SE: V případě Vašeho zájmu zasílejte své životopisy na adresu: hana.rysova@sapril.cz, Do předmětu prosím uvádějte název pozice: Vedoucí sekretariátu, nebo osobně na adrese Nádražní 557, Litvínov každou středu 8:00 - 15:00hod.. Pracoviště: Sapril people s.r.o.-3, Nádražní, č.p. 557, 436 01 Litvínov 1. Informace: Hana Rysová, .

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(18 000 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci ASISTENT/-KA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DO NAŠEHO PRACOVNÍHO TÝMU HLEDÁME ASISTENTKU:, POŽADAVKY, - výborná znalost PC - Microsoft Office, - časová flexibilita, - rozhodnost, - slovní a písemný projev, schopnost vyjadřování, - organizační schopnosti, - řidičský průkaz sk. B - aktivní, zkušený řidič, - anglický jazyk výhodou, HLÁSIT SE: V případě Vašeho zájmu zasílejte své životopisy na adresu: hana.rysova@sapril.cz, Do předmětu prosím uvádějte název pozice: Asistent/ka, nebo osobně na adrese Nádražní 557, Litvínov každou středu 8:00 - 15:00hod.. Pracoviště: Sapril people s.r.o.-3, Nádražní, č.p. 557, 436 01 Litvínov 1. Informace: Hana Rysová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí skladu(20 000 Kč)

Úředníci ve skladech MISTR SKLADU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MISTR SKLADU, NÁPLŇ PRÁCE, - vedení týmu skladníků, - vedení přípravy nakládky a vykládky, - fyzická účast na nakládce a vykládce, - odpovědnost za proces skladování, - provádění kontrol v rámci skladového hospodářství, POŽADUJEME, - praxi ve skladu výrobní společnosti min. 2 roky, - platný průkaz VZV, - praxe na VZV, - vůdčí schopnosti, - rozhodnost, - organizační schopnosti, - výpis z RT, HLÁSIT SE: V případě Vašeho zájmu zasílejte své životopisy na adresu: hana.rysova@sapril.cz, Do předmětu uvádějte MISTR SKLADU, nebo osobně na adrese Nádražní 557, Litvínov každou středu 8:00 - 15:00hod.. Pracoviště: Sapril s.r.o.-4, Nádražní, č.p. 557, 436 01 Litvínov 1. Informace: Hana Rysová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Z bývalé hospody Automat vznikne v Litvínově sociální bydlení

 Takhle se v prosinci mostecké házenkářky radovaly z celkového vítězství v domácím turnaji.

Šikovné gymnazistky vyráží na mistrovství světa škol do Kataru

Benedikt letos čekají opravy, do sportoviště půjdou miliony

Most - Hřiště na míčové hry je v dezolátním stavu. Dostane nový povrch.

Neuvěřitelně agresivní omyl v dálničním tunelu a karate v metru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. února 2018.

Obliba CNG u řidičů stoupá. Ethanol je naopak za zenitem

Ústecký kraj - Alternativní paliva do automobilů jsou stále v kurzu. CNG střídá ethanol.

Vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovec Mostecka bude ve čtvrtek v Citadele

Litvínov - Už se to blíží! Přijďte se podívat, kdo je nejlepší. Již ve čtvrtek 22. února od 18.00 hodin se široká veřejnost dozví, kdo se stal vítězem ankety Nejúspěšnější sportovec Mostecka za rok 2017. Krále nebo královnu sportu vyhlásíme při galavečeru v litvínovské Citadele. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT