Dva měsíce úřady tajily přípravu jednoho z nejambicióz­nějších a zároveň nejlevnějších projektů na boj proti extremismu v zemi.

Ve středu, jedenáct měsíců od krvavých nepokojů v Janově, mlčení padlo.

Mostecké romské ghetto Chánov je první sociálně vyloučenou lokalitou v ČR, kde spojené síly nejvlivnějších institucí vyzkoušejí nový projekt – Úsvit.

Zesílenou preventivní činností za 1,25 milionu korun chtějí úřady vytvořit s Romy model udržitelného sídliště.

Má se stát symbolem nové éry občanského soužití více odolné proti nebezpečnému šíření rasové nesnášenlivost.

Na žádné jiné akci podobného druhu dosud nespolupracovalo tolik organizací.

Mostecká radnice včera dokonce uzavřela s ministerstvem vnitra mimořádnou partnerskou smlouvu.

Vzor pro ostatní problémové lokality

Pokud chánovský experiment, který se bude jeden rok průběžně hodnotit, uspěje, stát ho doporučí dalším městům s problémovými sídlišti, například Litvínovu.

„Úsvit by měl být začátkem nové etapy v boji proti extremismu,“ prohlásil v Mostě ministr vnitra Martin Pecina. „Chceme pomoci Romům i jejich sousedům, českým starousedlíkům, kteří se cítí ohrožováni a obtěžováni.“

Programy na zlepšení bydlení, ochrany majetku, posílení terénní sociální práce a vzdělávání a zvýšení bezpečí začnou příští týden.

„Pomocí preventivních akcí chceme vzít extrémistům témata,“ řekl náměstek ministra Jiří Komorous. „Není to o tom, že papaláši přijedou z Prahy do Chánova a řeknou – heleďte my vám jdeme pomoct – vysypou kufr peněz, odjedou a budou se pasovat do role zachránců. Tady vzniklo rovnocenné partnerství a to je hrozně důležitý moment.“

Cílem Úsvitu je posílit odpovědnost Romů za prostředí, v němž žijí, zapojit je do práce a zlepšit jejich image v očích veřejnosti.

Z nejlepšího chánovského paneláku vznikne po nízkorozpočtové úpravě takzvaný Bezpečný dům s pevným domovním řádem a domovníkem. Ten s dalšími nájemníky dostane za úkol snížit rizika pohybu neoprávněných osob a vandalismus. „Romský mentor“ – nová služba v Chánově – se má starat o lidi odsouzené k alternativním trestům. Má je povzbuzovat, aby nešli do vězení a nestali se recidivisty. „Chceme dát Romům šanci a zároveň je motivovat, aby této šance mohli využít. Věříme, že náš projekt bude úspěšný ,“ řekl Pecina.

Romové mají pomáhat sobě. Vzniknou další skupiny terénních pracovníků řešících dluhy a prevenci kriminality a extremismu. V plánu jsou nové metody pro vzdělávání romských dětí a rozšíření estetické výchovy. Programy zveřejnilo ministerstvo vnitra na svých internetových stránkách.

Jitka Gjuričová, vedoucí ministerského odboru prevence kriminality uvedla, že za nejdůležitější považuje zlepšení image Romů. „Romy velmi stigmatizuje a dusí, když se o nich hovoří jako o sockách a nepřizpůsobivých,“ uvedla. „Je možné, že některé dílčí projekty nevyjdou, ale je lepší něco dělat, než nedělat vůbec nic,“ dodala. Podle ní Chánov splňoval všechny podmínky, a proto byl vybrán. „Na tento projekt jsem čekala dvacet let,“ řekla.

Podle Peciny Chánov při výběru uspěl ze dvou důvodů:

1. radnice je aktivní a má na prevenci podobný názor jako ministerstvo.
2. v Chánově existují Romové ochotni spolupracovat.

„Jsem rád, že ministerstvo vnitra vybralo Chánov a bude nám pomáhat,“ řekl primátor Vlastimil Vozka. Město své projekty v Chánově neruší. Naopak, chystá další.

Podle Peciny budou v dalších městech pokračovat běžná opatření. „Od Janova ruce nedáváme. Budeme dále spolupracovat v represivní oblasti,“ sdělil.

„Vnímám projekt Úsvit velmi pozitivně. Věřím, že se nám společným postupem podaří eliminovat sociální neklid i v jiných lokalitách,“ uvedla krajská hejtmanka Jan Vaňhová.

V Ústeckém kraji je 63 sociálně vyloučených lokalit, kde žije 22 tisíc obyvatel.

Brzy uplyne rok od krvavých nepokojů v Janově. Nacionalistická Dělnická strana nedávno upozornila, že na podzim uspořádá na nejmenovaném místě mítink. Loni v Chánově hořely strážní ohně a Romové se vyzbrojovali z obav před útoky „nácků“. Podle Peciny i tyto situace bude Úsvit řešit.

„Terénní pracovníci musí zajistit klid. I my budeme připraveni. A daleko lépe než loni,“ řekl Pecina.