Oslavit příchod jara mohou Mostečané v areálu koupaliště na Resslu. Pro nejmenší návštěvníky je od 16 hodin připravena Čarodějnická stezka, oheň vzplane v 17 hodin na přilehlém hřišti. Zde se také bude konat slavnostní vyhlášení nejhezčí čarodějnice nebo čaroděje a nejkrásnějšího vyrobeného pometla. Po vyhlášení si mohou návštěvníci opéct špekáčky, o hudební doprovod se postará skupina Ještěři.

Pro děti do dvanácti let přichystala na dnešní den od 16.30 hodin pestrý program Jezdecká společnost Hipodrom Most. Děti si zajezdí na koni, zasoutěží a zatančí v maskách. Rodiče na tuto akci mohou své děti přihlásit ještě dnes dopoledne. „Pro děti máme připraveny dárkové balíčky, proto musíme znát přesný počet účastníků," vysvětluje organizátorka Olina Šebková. Vstupné pro dítě činí 350 korun. Chybět nebude ani klasické opékání buřtů, pálení čarodějnic, nebo soutěž o nejlepší masku.

Šerm, kejklíři i výstava zbraní

K hřišti u restaurace Anšajba v Loučné se čarodějnice sletí v 17 hodin. Součástí programu je vystoupení skupiny historického scénického šermu Ortel z Teplic, představí se kejklíř Merlin, k vidění bude přehlídka palných a chladných zbraní. Také v Loučné porota vybere nejnápaditější čarodějnický převlek, děti si zasoutěží a projedou na koních. Celé odpoledne završí táborák.

Atmosféru Filipojakubské noci si nejlépe vychutnáte na vesnicích, kde dodnes dodržují zvyky spojené s tímto pohanským svátkem. Velké oblibě se těší pálení čarodějnic v Lišnici, kam se sjíždějí i lidé z Mostu. „Každý rok se tu schází okolo pěti set lidí," říká starosta Petr Pillár. Oheň bude zapálen v 18.30 hodin a o zábavu se postará skupina Promile.

Už třicátým rokem pořádá Dobromila Benešová Trnková v Louce u Litvínova čarodějnické reje pro děti. „I letos je připraven průvod obcí v maskách, soutěže a opékání buřtů," vyjmenovává. Akce začíná v 16 hodin na fotbalovém hřišti.

Nejoblíbenější slavnosti začínají

Město Litvínov dnes spíše než pálením čarodějnic ožije Valdštejnskými slavnostmi. Ve 14 hodin vyrazí průvod od gymnázia k Citadele, kde od 15 hodin začíná program studentů gymnázia a žáků Základní umělecké školy. Prostor před Citadelou bude patřit soutěžím pro děti i dospělé a svůj stánek zde bude mít litvínovská knihovna. Hlavní program s průvodem pak připadá na první májový den.