Veřejně to prohlásil radní Štefan Maronyák (SMM). A to i přes to, že pravidla prodeje ještě nebyla oficiálně představena, a nejspíš ještě nejsou ani úplně kompletní. Privatizaci stále řeší zvláštní pracovní komise vládních a opozičních zastupitelů. Mají různé názory. „Jsou to dílčí výsledky,“ potvrdil primátor Vlastimil Vozka (SMM)

Cena má být podle dosavadních informací Mosteckého deníku jenom jedna, sešlo ze složitých bonusů. „Cena bude šest set korun a příslušenství. Myslím si, že nepřesáhne částku nějaké tisícikoruny za metr čtverečný,“ prohlásil radní Maronyák. „Za tuto cenu to chceme prodat,“ uvedl.

Podle Maronyáka by měli zastupitelé v lednu projednat postup prodeje a dát půl roku na to, aby se mohla přihlásit družstva vzniklá mezi nájemníky, která založí za účelem koupě bytů. Když se nepřihlásí, budou se moci o byty zajímat i jednotlivci.

Lednový termín zveřejnění podmínek je podle zastupitele za KSČM Vlastimila Balína pro mostecké poslance závazný. „Jsme povinováni říci v lednu občanům závěrečný verdikt. Už jsme to dvakrát odložili,“ nabádá politiky ke konečnému rozhodnutí. „To, co jsem slyšel od pana Maronyáka, mě vcelku uspokojilo, a myslím, že to uspokojí i občany,“ uvedl Balín.

Se současným způsobem privatizace zcela nesouhlasí klub ČSSD. Navrhl přerušit jednání pracovní skupiny a iniciovat mezi nájemníky anketu s otázkami, ve kterých by město zjišťovalo, zda mají lidé vůbec o koupi bytů zájem, či preferují koupi přímo, nepřímo nebo založením družstva a jestli by souhlasili s tím, že po dobu několika let nebude moci být byt prodán. „Máme informace o tom, že část občanů bude chtít s bytem spekulovat a následně ho prodat za tržní cenu,“ uvedl za klub ČSSD Martin Strakoš. To by mohlo přispět ke zhoršení situace na velkých sídlištích, kam by se mohli začít stěhovat nepřizpůsobiví obyvatelé. V krajním případě se může stát z mosteckého Výsluní či Liščího Vrchu další Janov.

Štefan Maronyák ale pořádání ankety odmítá. Prodeji bytů by prý nepomohla. Podle zastupitele za KSČM Vlastimila Balína by anketa rovněž nebyla užitečná a návratnost anketních lístků by byla malá. „Při první privatizaci se nám v anketě vrátilo sedm a půl procenta lístků,“ připomněl.

O prodeji městských bytů se mělo mezi zastupiteli poprvé hlasovat 30. října. Nedošlo k němu kvůli bouřlivým protestům lidí, kterých přišlo do sálu téměř 200. Řada z nich vystoupila se svými názory, dotazy a připomínkami. Vadily jim hlavně termíny a bonusy, které nezaručovaly pevnou cenu bytů: 600 Kč za metr čtvereční, slíbenou při volbách v roce 2006.

Většinu bytů chtěla vláda původně prodat za cenu 2 500 Kč/m2, ostatní za 3 000 Kč/m2, prostory k podnikání za 10 tisíc Kč/m2. Protestující nájemníci považovali návrh za nesplnění volebního slibu, ve kterém sdružení slibovalo několikrát nižší cenu. Ani možné snížení navrhované ceny až na 1 250 Kč/m2 při včasném vytvoření bytového družstva nepovažovali nájemníci za splnění slibu. Lidé chtějí jednotnou a co nejnižší sazbu.