„Je to krásný!“ Toto byla nejčastější věta, která zaznívala při otevření Lesovny v Litvínově. Jedná se o druhý rekonstruovaný pavilon bývalé ozdravovny a polikliniky v ulici Tylova, ve které vzniklo komunitní bydlení pro 18 klientů janovského Domova pro osoby se zdravotním postižením. Všichni se do svých moderních bytů nastěhují do poloviny příštího týdne.

V pondělí 18. ledna si nové prostory prohlédli sociální pracovníci, politici, úředníci a další překvapení hosté. Ještě před pár lety, kdy se město prvorepublikové budovy zbavilo, byl památkově chráněný funkcionalistický objekt troskou bez využití.

„Výsledek je úžasný. Povedlo se i to, že nic tu nepřipomíná ústav, což byl od začátku náš společný cíl. Důležité také je, že se k projektu přistupovalo s citem pro historii,“ řekl Deníku Zdeněk Bureš, jeden ze tří spolumajitelů budovy.

Podívejte se, jak vypadala bývalá litvínovská poliklinika před rekonstrukcí:

Před rokem v komplexu zprovoznili sousední objekt, který také nechali zrekonstruovat a udělali v něm zdravotnické středisko, kavárnu a wellness. Nově zvelebený pavilon s komunitním bydlením vznikl s podporou Evropské unie a po dohodě s Domovy sociálních služeb Litvínov, které si prostory pro své klienty pronajaly. Oboustranně výhodná spolupráce vyřešila problém dalšího chátrání cenné budovy z 20. let minulého století, na jejíž opravu neměli vlastníci dost peněz. „Ta budova má svou historii. Dělali ji významní architekti, kteří do ní dali své srdce a my tu budovu zachránili. Bylo to na poslední chvíli, už byla hodně staticky narušená,“ sdělil Bureš.

Nyní jsou v objektu dva velké byty pro šest handicapovaných lidí a dva byty pro tři. Klientům komunitního domova Lesovna může být od 18 do 64 let. Každý bude mít svůj pokoj a budou žít v šestičlenných nebo tříčlenných domácnostech. Domov je vhodný i pro kvadruplegiky, kteří mají ochrnuté končetiny a trup. Protože se jedná o službu pro lidi s vysokou mírou podpory, dohlédne na ně nepřetržitá služba se 14 zaměstnanci. Prostředí má však domácký ráz. Trvalo se na tom, že každý pokoj bude jiný a bude mít jinou atmosféru. Klienti se dokonce podíleli na výběru vybavení interiéru. Obědy se jim budou vozit, ostatní jídlo si připraví ve svých domácnostech s kuchyní a obývákem. V budově se ještě připravuje malá tělocvična a půda, kde je v plánu zázemí pro arteterapii, aktivizační činnost, vzdělávání či kurzy.

„Pro nás je to významný milník a zároveň druhý transformační projekt, který se naplňuje,“ ocenil ředitel Domovů sociálních služeb Litvínov Vladimír Vopelka. Nové prostory označil za luxusní a respektující celostátní trend, aby lidé s různým postižením postupně opouštěli klasické velké ústavy, kde nemají moc soukromí.

#clanek|5327365#

Domovy sociálních služeb Litvínov si před pár lety pilotně vyzkoušely komunitní chráněné bydlení ve třech bytech v ulici Husova v Chudeříně, kde je nyní sedm klientů. Ti, kteří tam začínali, už bydlí jinde v běžných bytech. Součástí projektu je od počátku kavárna, kde klienti pracují.

Nové komunitní bydlení v ulici Tylova je součástí původně barokního komplexu, u kterého se v roce 1926 postavila hornická ozdravovna. Ta se pak stala poliklinikou. Objekt, který od 90. let chátral, patřil městu, které pro něj nenašlo využití. Zastupitelstvo v roce 2016 schválilo prodej k soukromé rekonstrukci, která si vyžádala desítky milionů korun. Bývalé sanatorium je památkou chráněnou od roku 1958.