„Je to krásný!“ Toto byla nejčastější věta, která zaznívala při otevření Lesovny v Litvínově. Jedná se o druhý rekonstruovaný pavilon bývalé ozdravovny a polikliniky v ulici Tylova, ve které vzniklo komunitní bydlení pro 18 klientů janovského Domova pro osoby se zdravotním postižením. Všichni se do svých moderních bytů nastěhují do poloviny příštího týdne.

V pondělí 18. ledna si nové prostory prohlédli sociální pracovníci, politici, úředníci a další překvapení hosté. Ještě před pár lety, kdy se město prvorepublikové budovy zbavilo, byl památkově chráněný funkcionalistický objekt troskou bez využití.

„Výsledek je úžasný. Povedlo se i to, že nic tu nepřipomíná ústav, což byl od začátku náš společný cíl. Důležité také je, že se k projektu přistupovalo s citem pro historii,“ řekl Deníku Zdeněk Bureš, jeden ze tří spolumajitelů budovy.

Podívejte se, jak vypadala bývalá litvínovská poliklinika před rekonstrukcí:

Před rokem v komplexu zprovoznili sousední objekt, který také nechali zrekonstruovat a udělali v něm zdravotnické středisko, kavárnu a wellness. Nově zvelebený pavilon s komunitním bydlením vznikl s podporou Evropské unie a po dohodě s Domovy sociálních služeb Litvínov, které si prostory pro své klienty pronajaly. Oboustranně výhodná spolupráce vyřešila problém dalšího chátrání cenné budovy z 20. let minulého století, na jejíž opravu neměli vlastníci dost peněz. „Ta budova má svou historii. Dělali ji významní architekti, kteří do ní dali své srdce a my tu budovu zachránili. Bylo to na poslední chvíli, už byla hodně staticky narušená,“ sdělil Bureš.

Nyní jsou v objektu dva velké byty pro šest handicapovaných lidí a dva byty pro tři. Klientům komunitního domova Lesovna může být od 18 do 64 let. Každý bude mít svůj pokoj a budou žít v šestičlenných nebo tříčlenných domácnostech. Domov je vhodný i pro kvadruplegiky, kteří mají ochrnuté končetiny a trup. Protože se jedná o službu pro lidi s vysokou mírou podpory, dohlédne na ně nepřetržitá služba se 14 zaměstnanci. Prostředí má však domácký ráz. Trvalo se na tom, že každý pokoj bude jiný a bude mít jinou atmosféru. Klienti se dokonce podíleli na výběru vybavení interiéru. Obědy se jim budou vozit, ostatní jídlo si připraví ve svých domácnostech s kuchyní a obývákem. V budově se ještě připravuje malá tělocvična a půda, kde je v plánu zázemí pro arteterapii, aktivizační činnost, vzdělávání či kurzy.

Autobusová zastávka Dolní Jiřetín.
Některé zastávky na Mostecku vypadají hůř než chlévy pro dobytek

Domovy sociálních služeb Litvínov si před pár lety pilotně vyzkoušely komunitní chráněné bydlení ve třech bytech v ulici Husova v Chudeříně, kde je nyní sedm klientů. Ti, kteří tam začínali, už bydlí jinde v běžných bytech. Součástí projektu je od počátku kavárna, kde klienti pracují.

Nové komunitní bydlení v ulici Tylova je součástí původně barokního komplexu, u kterého se v roce 1926 postavila hornická ozdravovna. Ta se pak stala poliklinikou. Objekt, který od 90. let chátral, patřil městu, které pro něj nenašlo využití. Zastupitelstvo v roce 2016 schválilo prodej k soukromé rekonstrukci, která si vyžádala desítky milionů korun. Bývalé sanatorium je památkou chráněnou od roku 1958.