Stavební bytové družstvo Krušnohor je po prohraném právním sporu už přes rok bez sedmičlenného představenstva. Jeho nové složení má 3. listopadu určit krajský soud, který loni obdržel dvě nominace. Ředitel družstva a bývalý místopředseda představenstva František Ryba tehdy navrhl soudu jmenovat do představenstva jeho původní členy, zatímco menšinová družstevní opozice doporučila své zástupce. V komplikované a zdlouhavé kauze nyní nastal nečekaný obrat. V mosteckém sídle Krušnohoru se 15. října sejde shromáždění delegátů, které má zvolit představenstvo navzdory stanovenému soudnímu jednání. Podle oponentů se tak k moci dostanou stejní lidé, jejichž mandát bude možné znovu u soudu zpochybnit.

„Je to opravdu překvapivý počin a proti takto účelově svolanému shromáždění se bouříme,“ sdělil družstevní aktivista a zástupce opoziční skupiny Lubomír Gomboš. Postup družstevních špiček označil za nelegitimní a diskriminační, protože před soudním jednáním vylučuje další kandidáty z volebního procesu, který má být demokratický. Gomboš upozornil, že o tak zásadní události vedení družstva řádně a včas neinformovalo ani na webu a potichu se snaží vyhnout rozhodnutí nezávislého soudu, který má vybírat minimálně ze 14 kandidátů.

Proč vedení Krušnohoru najednou pospíchá a nečeká na soud, není jasné. „Svolavatelem jednání je advokátní kancelář, na kterou se družstevníci v počtu určeném stanovami obrátili,“ uvedl mluvčí družstva Petr Prokeš.

Podle ředitele družstva shromáždění delegátů svolává zmocněný advokát Eduard Belšán na základě žádosti a zmocnění třinácti delegátů, což má být v souladu se stanovami družstva. „Já vím tolik, co ostatní delegáti, neboť jsem řadový delegát. Musíte se obrátit na Mgr. Belšána,“ sdělil Deníku Ryba. Víc komentovat nechtěl. Podle něj novinové články o zhruba dvaceti oponentech silně poškozují zájmy desetitisíců bydlících. Dodal, že petici podporující stávající družstevní statutární orgány za jeden týden podepsalo 2 568 lidí.

Shromáždění delegátů

Podle Gomboše podpisy pod petici museli povinně sbírat zaměstnanci družstva a předsedové domů navzdory tomu, že petiční zákon stanoví, že peticí se nesmí zasahovat do nezávislosti soudu. V petici, která chválí orgány družstva, se o oponentech hovoří jako o „partičce dobrodruhů“ a o soudcích jako o nečinných, kteří hazardují s bydlením tisíců lidí. „Žádáme proto, aby byl urychleně jmenován dočasný orgán z členů bývalého statutárního orgánu,“ píše se v petici.

Podle Belšána advokátní kancelář postupuje zcela transparentně a zákonně v souladu se stanovami družstva. Proč svolal shromáždění delegátů dva týdny před soudním jednáním, nesdělil. „Jelikož jsem k takovému postupu obdržel pokyny od klientů, více se k dané věci nemohu vyjadřovat s ohledem k povinnosti mlčenlivosti,“ vysvětlil.

Desítky delegátů se sejdou v budově Krušnohoru v době, kdy platí přísná protiepidemická opatření kvůli koronavirové nákaze. Výroční členské schůze a shromáždění vlastníků družstvo přitom přesunulo na jaro příštího roku.

Vrchní soud v Praze zrušil představenstvo družstva v červnu 2019. Sedmičlenný statutární orgán Krušnohoru zmizel z obchodního rejstříku po úspěšné žalobě, kterou na družstvo podali družstevníci Lubomír Gomboš a Jiří Švejda. Ti prokázali, že volba představenstva v roce 2016 byla neplatná. Provoz Krušnohoru už rok udržuje správa družstva.

Od roku 2012 mělo shromáždění delegátů 80 členů, kteří zastupovalo přes 23 tisíc řadových družstevníků Krušnohoru z bytů na Mostecku. V roce 2015 představenstvo zrušilo téměř 16 000 lidem členství v družstvu kvůli údajně nezaplacenému členskému poplatku 300 korun. Družstvo se tak formálně zmenšilo na zhruba 7 000 členů a ze shromáždění muselo pryč 40 delegátů. Kritici to označili za protiprávní čistku a bývalý mostecký senátor Vlastimil Balín podal žalobu na vrácení členského vkladu 300 korun. Tato soudní pře skončila smírem a vrácením vkladu. Početně omezené shromáždění ale v roce 2016 zvolilo představenstvo a kontrolní komisi, což krajský soud označil v lednu 2019 za nelegitimní. Vedení družstva pochybení odmítlo.