Probudím se v družině na koberci. Je sobota půl čtvrté ráno. Ve tmě rozepnu spacák a jdu se podívat na chodbu, kde bylo ještě o půlnoci rušno. Teď je klid. U dveří spí na matraci nočními akcemi zmožená učitelka Ilona Korandová. Její brebentící páťáci usnuli ve třídě až v půl třetí. Vstanou za dvě hodiny. V dálce rozeznávám v šeru stojící stráž.

„Byli klidnější než loni,“ tvrdí u snídaně učitelka Lenka Černá. Kostým trpaslíka, ve kterém četla v noci pohádku, už zabalila. Učitelky Ivana Faltusová, Vlasta Šnajdrová a Milena Holá zvou všechny na čaj a vánočku. Vyčerpaní páťáci leží na chodbě na složené hromadě spacáků. Dvě menší děti si čtou. „Kdo se počůral? Aha, to je jen limonáda,“ ozve se od mokrého lina mezi karimatkami.

Běžecký literární kvíz, hraní divadla, recitace, zpívání, diskotéka, čekání na pizzu, stezka odvahy a čtení na dobrou noc ve školním „hotelu“. Mezinárodní akci Noc s Andersenem, která je oslavou knih, pohádek a čtení, školáci zbožňují. Z pátku na sobotu přespaly ve školách a knihovnách ve střední Evropě desítky tisíc dětí. Osmdesát z nich si s pěti učitelkami udělalo soutěžní umělecký mejdan v mostecké 1. ZŠ.

Nadšení ze školy

„Noc s Andersenem děláme už potřetí. Děti jsou nadšené,“ říká po zahájení akce ředitel školy Jindřich Kohout. Děti z prvního stupně daly rodičům sbohem v pátek v šest hodin večer před školou a obsadily celé třetí patro. Oslava, tentokrát aktuálně věnovaná stému výročí narození pohádkáře Václava Čtvrtka, začala rozdělováním dětí do soutěžních týmů. „Hajný Robátko! Kdo je hajný Robátko? Ty jsi Robátko? Tak pojď sem… Maková panenka!“ Po celé škole řešili malí hrdinové literární test ukončený v knihovně. Pak tancovali v hudebně u oblíbených videoklipů. Shakira, Nohavica, Mňam mňam Bobík. Křik, smích, potlesk. „Je to něco jako noční párty,“ vysvětluje 10letý Pepa. „Nejvíc se mi líbí, že tu můžeme přespat, dělat opičárny a hlavně, ta pizza!“ svěřuje se. Nevynechal prý žádnou Noc a spal by ve škole pořád. „Je to lepší než dojíždění,“ tvrdí.

A najednou je po řevu. Třídy baští dovezenou pizzu. Pak každá třída zahraje ostatním připravené divadelní představení na motivy knih Václava Čtvrtka. Blíží se desátá hodina noční a děti nemají stále dost.

Potmě do jídelny

„Stééé-zku-odvahy!!! Stééé-zku-odvahy!!!“ křičí sborově. Učitelky je utišují, aby si lidé z okolních domů nestěžovali. Světla zhasnou a skupinky se vydávají po tmě do jídelny pro razítko smajlíka. „Huáááá!“ straší děti školník.

Před půlnocí, když začínají usínat, zapne bezpečnostní systém proti zlodějům. Do spodních pater už se nemůže, jinak by přijela policie.

Ráno jako první stojí připravená u otevřeného vchodu do školy osmiletá Aneta. „Já tady čekám na maminku, nakukuju, a nikde nikdo,“ diví se. Musí na krasobruslení. Kde ty děti tu energii berou?