Navrhuje sazbu pro psy i přesto, že by platila dvakrát. Za sebe a svého Čerta. „Jsem ochotna za psa platit. Podílí se na znečištění chodeb a výtahu. Na packách přináší špínu,“ řekla včera Deníku. Ojedinělý nápad vznikl v době, kdy mostecký panelák, ve kterém bydlí, už nemá uklízečku a lidé při privatizaci řeší, co dál s úklidem společných prostor. Zda se podělí o mytí jako v éře socializmu nebo zda nějakému uklízeči dají měsíčně 65 korun za každý byt nebo 32 korun za osobu jako donedávna. Platit i za psy by byla novinka. „Je to rozumný návrh. Pes mnohdy udělá víc nepořádku než člověk,“ řekla nájemnice Irena Tuzarová, která iniciovala debatu o myšlence Fieronové.

V domě žije údajně 19 psů, další se objevují při návštěvách. Úklid po nich vázne.

Nové téma může být podnětem k veřejné diskuzi.

Mostecký magistrát eviduje kolem 5 800 psů, radnice v Litvínově 3 200. A to jsou jen hlášení psi.

„Já jsem pro to, aby se do poplatku za domovní úklid psi zahrnuli. Jsou to členové rodiny. Je běžné, že močí ve výtazích a na chodbách,“ řekl Mostečan Zdeněk Kocemba.

„Je to dvojsečná zbraň,“ komentovala nápad Marta Vrbanová, žijící v centru města. Podle ní by byl jednotný poplatek za psy nespravedlivý, protože by nerozlišoval velikost psů: malé rasy nosí lidé na chodbách v náručí. „My si uklízíme sami, pravidelně se střídáme. Je i zvykem, že chovatel si po svém psovi sám uklidí,“ dodala.

„Nám dělá úklid firma. Platíme jí za každou osobu v bytě,“ řekl Mostečan Zdeněk Bárta. Kdyby se platilo za psy, mohlo by podle něj dojít ke sporům, zda nezpoplatnit třeba i kočky. „Je fakt, že psi dělají bordel. Platit víc za úklid je ale dilema. Platíme už městu, mít další výdaje v této době by nebylo dobré,“ uvedla 23letá chovatelka psa.

„Děti dělají více nepořádku, a za ty se neplatí,“ uvedla další, 82letá chovatelka.