„Uvědomuji si, že naše město má i jiné problémy, ale téma cirkusů ho rozděluje na dva tábory. Je třeba tuto věc rozseknout,“ sdělila Prokešová. Podle ní by po anketě mělo zastupitelstvo rozhodnout, zda bude Most nadále pronajímat cirkusům městské pozemky, nebo je z nich vyloučí. „Anketu chystáme prostřednictvím aplikace Mobilní rozhlas, ale o termínu ještě jednáme. Až ho určíme, budeme veřejnost včas informovat,“ řekla mluvčí radnice Klára Vydrová.

Podobnou anketu už uspořádalo několik měst v Česku. Znojmo, Zábřeh a Jaroměř pak cirkusy se zvířaty na svých pozemcích zakázaly. Cirkusy to považují za protiprávní a chystají stížnost na krajské úřady. Pokud neuspějí, obrátí se na soud. „Stejně bychom postupovali i v případě Mostu, pokud by v něm došlo k diskriminaci cirkusů,“ sdělil Jaromír Pavlík z iniciativy Cirkusy společně, která sdružuje přední české kočovné scény, například Humberto či Jo-Joo.

Pavlík upozornil, že jejich činnost je etická a v souladu s legislativou ČR a EU. „Cirkusy patří k tradiční formě umělecké produkce a zvířata jsou plnohodnotnými členy našich rodin. Mají tu nejlepší dostupnou péči 24 hodin denně,“ dodal Pavlík.

Mostecké ANO otevřelo toto téma už v červnu na svém facebookovém profilu. „Pojďme se přidat k vyspělým městům, která nepodporují tento styl „zábavy“. Pojďme si uvědomit, že biče, náhubky, klece a řetězy svědčí o nedobrovolnosti vykonávat některé úkony,“ napsalo hnutí ve svém článku, kde se kloní na stranu aktivistů. „Uvědomme si, že pro zvířata není cirkus zábava! Většinu svého života tráví v klecích, čímž jsou potlačeny jejich přirozené instinkty, jako je běhání či lovení,“ uvedlo hnutí. Podle něj by anketa v Mostě měla být pro lidi od 15 let, kteří by na několika místech po předložení občanského průkazu vhodili do schránky svou volbu.

Principál mosteckého Cirkusu Mini David Kozlok snahy hnutí okomentoval jako nesmyslné. „Pokud cirkus splňuje legislativu o ochraně a chovu exotických zvířat, nelze mu zakázat tady vystupovat. To je omezování soukromého podnikání,“ řekl. Případné omezení by podle něj nic neřešilo, protože cirkusy by místo městského parku Šibeník využily soukromý pozemek u Tesca.

Loni v srpnu skupina aktivistů protestovala s transparenty na Šibeníku u cirkusu Prince. Demonstrace byla součástí kampaně organizace Svoboda zvířat, která žádá zákaz chovu a využívání volně žijících zvířat v cirkusech.

Aktivisté nadále upozorňují, že využívat zvíře pro zábavu je neetické a nehodné vyspělé společnosti 21. století. „Akce Česko za Cirkusy bez zvířat není zaměřená vůči cirkusům jako takovým, s těmi nemáme problém. Jsme ale přesvědčeni, že nejsou vhodným místem pro divoké druhy zvířat,“ zmínil David Gardáš ze Svobody zvířat.

Novela zákona na ochranu zvířat, kterou by měl letos schválit parlament, s plošným zákazem zvířat pro šapitó nepočítá.