Když si jde Denisa Siváková z Mostu koupit svačinu, platí korunami. Co nejdřív by ale ráda platila eury všude, i ve večerce. Česko by podle ní určitě mělo evropskou měnu přijmout. Mladá žena v tom nevidí žádný problém. „Eurem se platí všude možně, takže proč ne u nás? Nebojím se toho, protože většinou žiju v cizině, kde mám s eurem dlouhodobé zkušenosti a vyhovuje mi,“ říká.

Ani senioři by se neměli bát, protože hodnota věcí se podle ní nezmění. „Jestli má být něco dražší v korunách nebo eurech, vyjde to nastejno,“ dodává Mostečanka.

Řada politiků a ekonomů radí, aby se počkalo na reformu Evropské unie. Tu mají prosadit europoslanci, které volíme za dva týdny. Předseda Okresní hospodářské komory v Mostě Rudolf Jung upozorňuje, že otázka, zda euro ano, či ne, je už zodpovězena, protože ČR tento závazek dávno přijala, a tudíž je jen otázkou kdy.

„Podle mého názoru byl plošný projekt eura spíš politickým než pragmatickým rozhodnutím a nezohlednil rozdílnou výkonnost a úroveň ekonomik členských států eurozóny, včetně politické zodpovědnosti některých členských států ke svým rozpočtům,“ míní Jung.

Riskantní krok

Pokud EU udrží svoji politickou sounáležitost a soudržnost, pak je euro podle Junga samozřejmostí. Nyní se ale domnívá, že pro ČR by bylo přijetí eura v dohledné době riskantním krokem. „Zatím tedy pro Česko euro ne, i když jsem si vědom, že pro řadu podnikatelů by bylo přínosem pro stabilitu podnikání a zjednodušením,“ doplňuje předseda.

Ředitel studijního střediska Vysoké školy finanční a správní v Mostě Josef Švec je jednoznačně pro zavedení eura a předpokládá, že s ním i řada dalších obyvatel. „Euro by nám všem přineslo řadu výhod, i když nás některé matoucí kampaně přesvědčují o opaku,“ tvrdí.

„Euro by bylo stabilizačním prvkem, který by napomohl dalšímu ekonomickému růstu, naše firmy by profitovaly z nižších transakčních a kurzových nákladů, otevřely by se další možnosti pro náš zahraniční obchod,“ vypočítává Josef Švec plusy.

Bojí se jen jedné věci. „Naší typicky české cesty, kterou si dokážeme najít prakticky u všech velkých změn. Úspěšné zavedení eura totiž vyžaduje dobré načasování, efektivní a účinnou komunikační strategii a absolutní konsenzus všech zodpovědných, především ekonomů a politiků. Jsme tohoto schopni?“ ptá se.

Volby do Evropského parlamentu budou v pátek 24. května od 14 do 22 hodin a v sobotu 25. května od 8 do 14 hodin. Kandiduje 40 seskupení. Z Mostecka je lídrem pouze František Matějka, předseda Strany nezávislosti České Republiky. Mezi předními kandidáty je ještě Kamila Bláhová, starostka Litvínova, která je na 9. místě za hnutí ANO.

Hlasovací lístky obdrží voliči na adresu trvalého pobytu nejpozději 21. května. Hlasovat budou ve svých okrscích na stejných místech jako loni při komunálních volbách. Například v Mostě, kde je 60 okrsků, najdou volební místnosti ve 20 známých budovách, hlavně ve školách. Opět se bude volit v centru ASAS v Souši či hasičské zbrojnici v Rudolicích.

Mimo volební místnost lze hlasovat z vážných, hlavně zdravotních důvodů. Za takovým voličem přijde služba s přenosnou schránkou. V Mostě si ji lze objednat předem na radničním telefonním čísle 476 448 336. V okrskových volebních komisích v Mostě zasedne 405 dobrovolníků, tradiční slib složili minulý týden při školení.