„Pokud se s městem domluvíme na pronájmu, chtěli bychom tam začít ještě do konce tohoto roku fungovat," sdělila Mosteckému deníku.

Je to její druhý pokus o zahájení nového druhu vzdělávání v Mostě. Letos v lednu neuspěla v soutěži o vyprázdněné sídlo městské policie (také bývalé jesle), kdy nabízela radnici 1,2 milionu korun. Objekt ale získal za 4,3 milionu bývalý mostecký radní Jiří Zelenka se záměrem zřídit tam kožní kliniku.

Pedagožka doufá, že město jí tentokrát vyjde vstříc vzhledem k tomu, že v Mostě je nedostatek vzdělávacích kapacit pro předškoláky, že chybí alternativní směr pro rodiny s dětmi a že město je držitelem titulu Obec přátelská rodině. Jak dlouho bude čekat na rozhodnutí politiků, není známo. „Žádost musí nejprve posoudit komise hospodaření s městským majetkem," sdělila mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Než město rozhodlo o prodeji sídla strážníků, trvalo to devět měsíců. I teď lze očekávat, že radní si počkají na další nabídky. Už na jaře avizovali, že objekt bude na prodej.

Břečková má v plánu otevřít zatím jednu třídu, která bude dvojjazyčná, česko-anglická. Bude v ní jeden pedagog s nejvyšším montessori vzděláním od asociace AMI a jeden asistent, rodilý mluvčí.

Mostecký deník včera oslovil při anonymní anketě desítku žen, které pracují nebo pracovaly v tradičním místním školství, v sociální oblasti, neziskovém sektoru, nebo studují pedagogiku či se doma starají o malé děti. Osm z dotázaných žen by vznik alternativní školní akademie uvítalo, zbylé dvě měly výhrady. „Dětem by chyběl řád," řekla jedna z oponentek. „Ne každému tento typ vzdělávání vyhovuje a navíc je to cenově dost náročné," sdělila druhá.

Zastánkyně projektu zdůraznily, že Montessori bude přínosem: rozšíří omezenou nabídku. „Jsem pro alternativu. Například školky se dnes téměř v ničem neliší," sdělila jedna z učitelek.