Dopravních nehod bude možná méně, pokud se mosteckému magistrátu podaří získat přístroj k usvědčování divokých řidičů.

Plán nákupu dvou záznamových zařízení k semaforům se dostal na seznam městských investic na rok 2010 schválených před Vánoci zastupiteli.

Má to ale jeden háček. Přístroje mají v městském rozpočtu takzvanou druhou prioritu, takže není jisté, zda je město v příštím roce koupí.

Kvůli hospodářské krizi totiž musí šetřit, a tak se některé investice nedostaly mezi ty hlavní.

A kdyby se peníze sehnaly? „Občané by novinku určitě uvítali,“ řekl včera Deníku Bronislav Schwarz, ředitel městské police, která u vybraných škol dohlíží na přecházení dětí přes silnici.

Podle Schwarze by se silniční doprava ve městě ještě více zklidnila. Většina řidičů by se zalekla postihu díky digitálním snímkům dokazujícím, že překročili povolenou rychlost.

Požadavek na nákup přístrojů předložil zastupitelům magistrátní dopravní úřad. Záznamové zařízení k semaforu v ulici Jana Palacha by stálo čtvrt milionu korun. Semafor s radarem již od podzimu omezuje rychlost aut tím, že rozsvítí zelenou jen řidičům jedoucím předepsanou rychlostí. Doplňkové zařízení by umožnilo postihovat přestupky u řidičů, kteří předpisy ignorují.

Půl milionu korun by stál úplně nový „semafor omezovač“ včetně záznamového zařízení, které by se dalo umístit na jiném místě ve městě.

„Policie vítá jakékoliv aktivity, které pomohou snížit počet dopravních nehod a zvýší bezpečnost silničního provozu,“ reagovala včera na záměr města policejní mluvčí Alena Bartošová.

V polovině prosince vyjeli mostečtí dopravní policisté k patnácti nehodám. Jedna z nich si vyžádala lidský život, další skončily zraněním čtyř osob. Nejčastější příčinou nehodovosti byla nepřiměřená rychlost. Pět řidičů od srážek ujelo.

Co chce město v příštím roce určitě udělat, je dokončení druhé etapy výstavby osvětlených přechodů pro chodce. Na akci, která má zvýšit bezpečnost chodců i řidičů, vyčlenili zastupitelé v rozpočtu dva miliony korun.

„Všechny přechody ve městě ale osvětlit nemůžeme,“ komentoval primátor Vlastimil Vozka omezené finanční možnosti radnice. Ta vybrala pro nasvícení „zeber“ jen ty nejpotřebnější ulice. Na dalších místech by se speciální lampy nevyplatily.

Kvůli úsporným opatřením město v příštím roce zřejmě neinvestuje do plánovaných rekonstrukcí tří velkých světelných křižovatek – u pošty, u Rozkvětu a u Prioru. O výměnu zastaralé technologie požádaly technické služby.

Radní sice letos generální opravy signalizačních zařízení schválili, v rozpočtu jsou ale všechny tři investiční akce v druhé prioritě. Pořízení projektové dokumentace a následné realizace by stály miliony korun.