Opozici se upravený rozpočet pro rok 2011 opět nelíbí. Opoziční politici vidí problém nejen u dotací pro sportovní aktivity ve městě. Zda bude rozpočet města schválen alespoň napodruhé, se obyvatelé dozvědí už tento čtvrtek. V Litvínově je nyní dusná atmosféra. Zaměstnanci Sportasu jsou kvůli rozpočtovému provizóriu bez výplat a napjatě sledují, co bude dál. Stejně tak senioři, kterým Severočeši.cz slíbili jízdu MHD zdarma a nyní to i přes protest opozice chtějí prosadit.

Starosta Litvínova Milan Šťovíček (VV) již napsal otevřený dopis veřejnosti, sportovcům a zaměstnancům společnosti SPORTaS. „Vedení Litvínova má vůli řešit vzniklé problémy,“ sdělil starosta. Podle něj se veřejnost nemusí obávat uzavření, ani omezení sportovišť provozovaných Sportasem. Šťovíček předpokládá, že se vše urovná po 27. lednu, kdy by mělo zastupitelstvo schválit rozpočet i smlouvu o poskytnutí dotace Sportasu. Starosta považuje hlasování za klíčový okamžik. V dopise vyzval obyvatele, aby na zastupitelstvo přišli. Litvínovské obyvatele na jednání zvou i opoziční politici, kteří dali rozpočtu města v prosinci červenou kartu.

„Zejména zájem o sport a sportovce našeho města vedl opoziční zastupitele k neschvální navrhovaného rozpočtu, ve kterém prokazatelně chyběla zásadní finanční podpora mládežnického sportu v Litvínově,“ uvedla za opoziční strany Květuše Hellmichová (SNK ED).   

Podle opozice se ale v upravovaném rozpočtu mnoho nezměnilo. „V návrhu upraveného rozpočtu pro lednové jednání zastupitelstva města pro sport vedení Litvínova vůbec nic nezměnilo. Například pro fotbalovou školu či společnost SPORTaS to znamená finanční podmínky naprosto nedůstojné až likvidační, v porovnání s jinými kapitolami rozpočtu. Například rozpočet Scholy Humanitas je meziročně ponížen o směšný jeden tisíc korun, rozpočet fotbalové školy je ponížen o 350 tisíc korun, rozpočet společnosti SPORTaS na provoze je ponížen o několik milionů,“ uvedla pro příklad zastupitelka Květuše Hellmichová (SNK ED).

To, že se výše dotací na sportovní aktivity v upravovaném rozpočtu od neschváleného návrhu v podstatě nemění, potvrdila i tisková mluvčí města Litvínova. V navrhovaném rozpočtu zůstává i jízda v MHD pro některé obyvatele zdarma. Což by městskou kasu vyšlo navíc na 2,5 milionu korun. „V tuto chvíli stále upravený rozpočet města studujeme. Pokud ale zůstane v původní podobě, tak s tím určitě budeme mít problém,“ řekl zastupitel Martin Klika (ČSSD). Naopak koalice je připravena rozpočet schválit. „Jsem připraven rozpočet schválit a doufám, že i ostatní zastupitelé si závažnost situace našich společností uvědomují a rozpočet podpoří. Po schválení rozpočtu jsme připraveni společnostem dotaci okamžitě poskytnout,“ říká starosta Milan Šťovíček.