Vánočně vyzdobené historické náměstí, rozsvícený stromeček, vůně svařáku… Malebná scenérie, co říkáte? A také kulisy bruslení pod širým nebem, které letos opět chystají v Žatci. Venkovní kluziště se osvědčilo i v Mostě. V dalších městech nabízí možnost bruslení zimní stadiony.

Žatecká ledová plocha by letos opět měla být na náměstí Svobody před radnicí. „Toto místo má své kouzlo. Chodí opravdu hodně lidí, kluziště je vytížené. Přicházejí rodiče s dětmi, mládež, chodí školy, hraje se i hokej,“ potvrdil ředitel žateckých technických služeb Andrej Grežo, že i letos bude v historických kulisách bruslení pod širým nebem.

Kluziště před žateckou radnicí na náměstí Svobody

Tak vypadalo kluziště na náměstí Svobody v Žatci loni.  Foto: MÚ Žatec

Poprvé se v Žatci venkovní kluziště objevilo v roce 2015 a sklidilo velmi kladný ohlas u veřejnosti. Město proto plochu za zhruba 2,5 milionu korun zakoupilo a bruslí se každoročně. „Chodím tam pravidelně s dítětem. Je to paráda. Nemusím nikam dojíždět, naučím ho bruslit, sám se také sklouznu,“ pochvaluje si Martin Dvořáček ze Žatce.

Plocha se začne stavět hned po ukončení adventních oslav, jež v Žatci probíhají první týden v prosinci. Kdy přesně se bude bruslit, záleží také na klimatických podmínkách. U kluziště bude opět občerstvení, fungovat by měla také půjčovna bruslí.

V mosteckém parčíku

Venkovní kluziště mělo loni úspěch také v Mostě. Letos se na prostranství u mostecké radnice vrátí. „Loni to byla novinka, chodil jsem. Určitě budu rád, když to zase udělají,“ říká Pavel Falta.

Aktuálně v parčíku probíhá úprava prostoru za zhruba 14 milionů, aby tam mohlo být nejen mobilní kluziště, ale i další kulturní akce. Změní se i cesty v parku, kde bude pod borovicemi nové zázemí pro odpočinek. Bruslit se v Mostě začne do Vánoc.

V centru Mostu radnice zprovoznila venkovní ledové kluziště.

Tak se loni bruslilo na kluzišti v centru Mostu.  Foto: Sportovní hala Most

Další města regionu venkovní kluziště nechystají. Dá se v nich ale zpravidla bruslit na zimních stadionech. Veřejná bruslení obvykle nabízejí třikrát týdně na hodinu až dvě. Například v Lounech pravidelně v úterý, sobotu a v neděli. Nabízejí tam také broušení bruslí a školu bruslení. „Letos jsme opravili inženýrské sítě na stadionu, udělali jsme nové toalety. Vylepšením prošla technika pro led,“ uvedl Radek Příhoda, šéf lounských sportovišť.

Na zimním stadionu v Mostě může veřejnost na led v pondělí a také o víkendu. V Litvínově se bruslí ve spodní hale, aktuální rozpis ledu je na internetu. Podobné je to v Kadani.

V Kadani, Chomutově i Klášterci

V Chomutově je veřejné bruslení v tréninkové hale pravidelně v úterý, sobotu a neděli. Během víkendu se koná dvakrát, zpravidla od 10 a 17 hodin. Ve středu je bruslení s lektorem. V Klášterci je led k dispozici v úterý od 17 hodin. Veřejné bruslení je zde také každý víkend, lidé ale musí sledovat rozpis ledu.