Mostě vystudoval víceleté gymnázium a v Praze Vyšší odbornou školu hereckou. Nejprve vystupoval v klasických cirkusech a teď 25letý Matěj Břešťák hraje už třetím rokem strašidelného klauna v hororovém Cirkuse Ohana, který bude u mosteckého Tesca do 26. května.

Na mosteckém gymplu jste už věděl, kým budete?
V oktávě jsem stále nevěděl, jakým směrem se vydám. Lákal mě cirkus, ale chtěl jsem také dál studovat, třeba herectví. Abych si potvrdil, zda na to mám, šel jsem za výchovnou poradkyní zkusit nějaké ty testy. No a zjistilo se, že mám nadprůměrné vlohy v oblasti, která souvisí s komunikací a kulturou. A pak jsem při brouzdání na internetu narazil na Vyšší odbornou školu hereckou v Praze, přihlásil se, rychle se připravil a přijali mě.

Jak jste tam byl dlouho?
Bylo to na tři roky, ale na jeden rok jsem studium přerušil, protože jsem dostal nabídku strávit jednu cirkusovou sezonu v Polsku. Nabídka se pak termínově zdvojnásobila, ale protože jsem chtěl dodělat školu, věnoval jsem se obojímu – studiu a cirkusu. To znamenalo, že jsem stále cestoval.

A proč zrovna Polsko?
Prostě jsme dostali nabídku a ta byla pro nás zajímavá. V Polsku jsme nikdy nebyli.

Jak o vás v cizí zemi věděli?
Cirkusový průmysl je trošku jiný než divadlo. Musíte si sehnat agenta a neustále rozesílat svá videa s vystoupením. A když má nějaký cirkus zájem, tak vás kontaktuje.

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v Týdeníku Mostecko, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde zase ve středu.