Otázka referenda zněla: „Má obec Braňany při výkonu své samostatné působnosti využít všech zákonných prostředků (zejména z titulu schvalování územního plánu, účastníka správních řízení a vlastníka pozemků), aby zabránila těžbě kamene v oblasti Braňany-Červený vrch?“
Pro odpověď ANO hlasovalo 411 lidí, což bylo 87,44 % osob, které se zúčastnily referenda a 41,51 % z celkového počtu voličů v obci. Odpověď NE zvolilo 43 lidí, tedy 9,14 % zúčastněných osob a 4,34 % z celkového počtu voličů.
V obci, kde žije zhruba 1 200 lidí, mohlo hlasovat 990 dospělých obyvatel. Komise vydala celkem 470 úředních obálek a zaznamenala 455 platných hlasů. Jedna osoba se zdržela hlasování, protože neoznačila křížkem žádnou odpověď. Účast činila 47,47 %.
„Místní referendum je platné. Rozhodnutí je závazné,“ oznámila šestičlenná okrsková komise. Podle ní při hlasování a zjišťování výsledků hlasování nebyly podány stížnosti nebo oznámení.
„Občané v Braňanech se v referendu drtivou většinou vyslovili, že žádají, aby vedení obce všemi možnými prostředky zabránilo těžbě kamene na Červeném vrchu. Nebude to pro vedení obce jednoduché, neboť vedení bylo pro těžbu, a proto si obyvatelé vyžádali referendum,“ sdělila Lenka Bombera Piskačová, předsedkyně neziskové organizace Spolek Červený vrch, který hájí zájmy kritiků záměru těžby kamene. Předsedkyně spolku upozornila, že Severočeské doly se na prvním setkání s občany letos v květnu vyjádřily, že nepůjdou proti vůli občanů Braňan. „Dále budeme usilovat, aby těžba kamene na Červeném vrchu v Braňanech nebyla zahájena. O dalším postupu se poradíme s našimi právními zástupci,“ dodala.
„Výsledek referenda není pro projekt příznivý, je nám to určitě líto, protože s koncem doby uhelné bude ve velmi blízké budoucnosti vítáno každé pracovní místo v regionu. I my v regionu žijeme, jde nám o jeho budoucnost a vytěžený kámen bychom využili k rekultivaci – obnově krajiny, po ukončení těžby v blízkém dole Bílina. To je hlavní cíl projektu,“ sdělil mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.
K platnosti rozhodnutí v místním referendu stačí účast 35 %. Rozhodnutí v místním referendu je závazné, pokud pro ně hlasuje nadpoloviční většina oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily a alespoň 25 % oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob.