Řidič večer zaparkuje v zákazu stání. Ráno se raduje, že nemá na kole botičku. Jenže za stěračem uvidí papírek, takzvanou parkovačku. Strážník mu písemně vzkazuje, že do pěti dnů musí zaplatit pokutu za přestupek v sídle městské policie. Řidič papírek zahodí a pokutu neuhradí. Dělá ale velkou chybu. Riskuje, že při dalším nedovoleném parkování se nerozjede a k pokutě navíc zaplatí i stovky korun za sundání botičky.
„Botičky nezmizí úplně. Když zjistíme, že na jednu či dvě parkovačky řidič nereaguje, tak mu příště dáme botičku,“ prohlásil ředitel mostecké městské policie Bronislav Schwarz.
Než strážník rozhodne o botičce, přes vysílačku zjistí, zda je řidič evidovaný jako dlouhodobý neplatič. Strážníci nedají botičku řidiči, který předpisy porušil poprvé nebo tomu, kdo pokutu za občasný dopravní přestupek vždy včas uhradil.
Parkovačky nebrání řidičům v jízdě. Umožňují platbu pokuty do pěti dnů v čase, který si řidič sám zvolí. První den umístili strážníci parkovačky na čtyři auta. Všichni řidiči do večera přestupky uhradili.
„Většina řidičů se na služebnu dostaví. Vyhovuje jim, že si mohou svobodně řídit svůj čas a že přestupek se strážníkem v pohodě projednají,“ popsal zkušenosti městských policií z jiných okresů mluvčí mosteckých strážníků Luboš Trojna.
Pokud se řidič na služebnu nedostaví, městská policie pošle kopii parkovačky s oznámením a fotodokumentací přestupkové komisi magistrátu. Ten si řidiče pozve na zahájení správního řízení. Řidič bude moci uhradit pokutu na úřadě bez přirážky ještě před jednáním. Tato možnost chrání řidiče, kterým parkovačku někdo z auta odcizil.
„Botičky volíme v krajních případech, kdy je to vhodný donucovací prostředek k úhradě blokové pokuty,“ řekl Zdeněk Urban, velitel Městská policie Litvínov. Nasazování botiček umožňuje zákon. Strážníci nesmí dávat botičky na auta, která jsou překážkou silničního provozu. Tyto vozy nechávají odtáhnout.
U špatně zaparkovaných aut cizinců není postup přesně stanoven, strážníci se rozhodují podle situace. U všech méně závažných případů mohou volit i domluvu či dolní sazbu pokuty, 100 korun. Při opakování přestupku se pokuta evidovanému přestupci zvyšuje, maximum je dva tisíce korun.