Mostečtí radní odmítli přehnanou projektovou dokumentaci k výstavbě arboreta u děkanského kostela. Park s cennými stromy musí stát nejvýše třicet milionů korun. Z projektu proto zmizí nečekané návrhy, které by stavbu prodražily o další miliony korun. „Projektanti celý záměr uchopili jako botanickou zahradu. Tu ale nechceme, protože by nastal problém, kde sehnat peníze na její provoz,“ řekla včera náměstkyně primátora Hana Jeníčková.

Z nákresu arboreta se proto musí vymazat například letní amfiteátr pro pořádání koncertů, rozhledna, velká správní budova, asfaltové cesty, jedna čerpací stanice na vodu a parkoviště pro 150 aut. Podle Jeníčkové takové doplňky nejsou nutné.

Škrtům se vyhnulo bludiště a oplocení ze živých dřevin a zábran proti zvěři, která by mohla zelené exponáty poškodit. Sázet se mají stromy většího vzrůstu. Park bude volně přístupný.

Výstavba arboreta prosazená Mostem a řízená státními úředníky by měla začít v roce 2011. Peníze poskytne stát z takzvaných patnácti ekomiliard, ze kterých se zahlazují stopy po těžbě uhlí.

Projekt musí od včerejška vycházet z původního plánu, který dodržuje finanční limit.

Kapacita parkoviště zeštíhlí na 25 aut a dva autobusy. Zázemí k údržbě zeleně bude možná v areálu MiniMostu. Ten vznikne dvě stě metrů od parku a budou v něm makety budov Starého Mostu.

„Z věže kostela na to bude krásný výhled,“ řekla Ludmila Klimplová, kastelánka děkanského kostela, která očekává růst návštěvnosti.
Na větší zájem turistů se připravuje i zámek Jezeří. Od června chce návštěvníky více seznámit se svým arboretem v zámeckém parku. Pro lidi zámek zavede takzvané Kastelánské prohlídky s poznáváním cenné sbírky stromů.

„Je to novinka,“ řekla kastelánka Jezeří Hana Krejčová, která bude turisty horským arboretem provádět. Zajímavostí je, že tým připravující mostecké arboretum, si vzal z Jezeří roub vzácného liliovníku tulipánovitého.