Boj o vliv uvnitř krajské ČSSD mezi Petrem Bendou a Arnem Fišerou?

Tato otázka se mimoděk vynořila poté, co krajský výkonný výbor partaje navrhl odvolat Bendu z čela Krajské zdravotní (KZ), jež sdružuje pět nemocnic v Ústeckém kraji.

O nevraživosti mezi Fišerou a Bendou si navíc už roky cvrlikají i vrabci na střeše.

Osobní důvody pro návrh na Bendovo odvolání z pozice předsedy představenstva Krajské zdravotní však Fišera, vicehejtman a nově zvolený krajský předseda strany, odmítá. Podle něj je tento návrh jenom pracovní.

„Myslíme si, že tato významná pozice je důležitá především pro klienty Krajské zdravotní a ne pro politikaření. Na té pozici by měl sedět odborník. To jsou naše jediné důvody.“

Sám Benda jen podotkl, že na zasedání KVV nebyl, protože musel řešit jiné pracovní problémy.

„Myslím ale, že jako předseda KZ a ani zaměstnanci se nemáme za co stydět.“

Hospodařím dobře

Potom upozornil na hospodářské výsledky KZ za loňský rok, které skončily v plusu 62 milionů korun.

„V době, kdy se kvůli nedostatku peněz služby ve zdravotnictví omezují, my jsme k tomu sáhnout nemuseli,“ dodal s tím, že o požadavku na lékařského odborníka, jako předsedy představenstva Krajské zdravotní, slyší poprvé. „Hovoří to samo za sebe.“

Návrh na Bendovo odvolání okamžitě zkritizoval Bendův přítel Jiří Paroubek.

Bývalý předseda ČSSD a dnešní poslanec za Ústecký kraj tím, že v zastupitelstvu kraje nevidí nikoho, kdo by jako Benda dokázal vyvést Krajskou zdravotní z finanční ztráty do zisku a zároveň udržet vyrovnané hospodaření.

„Pánové Houska, Foldyna a Fišera, kteří vedou KVV, by si měli poctivě odpovědět, jestli jejich argumenty pro odvolání Petra Bendy jsou relevantní,“ řekl Paroubek bez obalu.

V médiích se také objevily pokuty, které Krajské zdravotní udělil Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Jedna, za 200 tisíc korun, za zakázku na dodávku šicích materiálů z roku 2009, je dosud nepravomocná.

Druhá, za 700 tisíc korun, na doplnění zdravotnických potřeb a přístrojů z roku 2008. I tato ještě není pravomocná.

Argumenty k smíchu

Podle Paroubka ale Bendovi nelze klást za vinu chyby při výběrových řízeních, jež byla kompletně uzavřena bývalým vedením KZ v listopadu 2008, protože se předsedou představenstva stal až v prosinci téhož roku.

„Takové argumenty jsou k smíchu,“ řekl.

Nepřátelství mezi Bendou a Fišerou má, samozřejmě mimo jiné, kořeny právě v ústecké nechuti k Jiřímu Paroubkovi, bývalému předsedovi ČSSD, s nímž se Benda přátelí. Vzájemné mediální napadání přitom již dávno nabralo komický rozměr.

Paroubek o Fišerovi třeba říká, že je křivák a trpaslík, který mu okopává kotníky. Fišera a jeho věrní zase hází Paroubkovi klacky pod nohy, nejvíce od té doby, kdy se Fišera stal místo Bendy předsedou ČSSD v Ústeckém kraji. Například mu v budově strany na Střekově neumožnili uspořádat tiskovou konferenci v zasedací místnosti.

O případné náhradě ve vedení Krajské zdravotní prý ČSSD zatím jasno nemá. „Žádné konkrétní jméno nepadlo, měl by to ale být člen ČSSD,“ uvedl pro ČTK náměstek hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD), který také hlasoval pro Bendův odchod.

Hodně se ovšem spekuluje o jménu primáře infekčního oddělení Pavla Dlouhého, který do ČSSD dezertoval ze SZSP. Zde údajně měl hledat ochranu před Jiřím Madarem, opětovně nastupujícím na ředitelský post v Masarykově nemocnici, s nímž měl v minulosti politické spory.