V okrskových volebních komisích pomůžou opět dobrovolníci z řad veřejnosti. „Když má někdo zájem, může se ještě přihlásit,“ řekla mluvčí mostecké radnice Alena Sedláčková.

Uzavírka písemných přihlášek je 23. dubna. První zasedání komisí, kde je proškolí i Český statistický úřad, bude 2. května ve velkém sále radnice. Koho ze seznamu radnice nepozve, bude náhradníkem. Za pomoc u voleb dostane předseda komise 2 200 korun, místopředseda 2 100 korun a člen 1 800 korun.

Práce by neměli mít moc, protože k volbám zřejmě opět dorazí málo voličů. „Lidé totiž příliš nevědí, jak vzdálený Evropský parlament funguje a co může v jejich životě změnit. Tato skepse je podtrhována silnou pozicí současných a bývalých euroskeptiků napříč politickým spektrem, díky kterým se přístup k Evropské unii stal jedním ze společenských konfliktů,“ sdělil politolog Jan Hrubeš z Mostu.

Druhá nejnižší účast v kraji

V roce 2014 byla v okresu Most volební účast 11,9 procent a stala se v Ústeckém kraji druhou nejnižší. Hůř na tom byl jen Chomutov (11,7 %). Na Mostecku tehdy vyhrálo eurovolby hnutí ANO (20 %), druhá skončila KSČM (16,5 %) a třetí ČSSD (15,9 %).

Z včerejší ankety Deníku v ulicích Mostu vyplynulo, že lidé o květnových eurovolbách vědí, ale někteří mají o EU pochybnosti. „Říkají, že jí dost dáváme, ale také dostáváme. Hlavně si nenechat nic diktovat,“ sdělila seniorka na 1. náměstí. „K volbám nepůjdu, nezajímají mě. K čemu to bude,“ uvedl další Mostečan.

Politolog Hrubeš očekává debatu o reformě fungování unijních institucí a jejich čitelnosti pro občany. Kampaň se podle něj ale primárně zaměří na domácí témata, která jsou lidem srozumitelná a budou vkládána do evropského kontextu. Populistické strany se podle něj vymezí vůči Bruselu v oblasti ochrany národních zájmů a oslabování suverenity a využijí k tomu například téma migrace či zavádění unijních nařízení.

„Jiné strany budou naopak zdůrazňovat přínosy EU, například v oblasti financování infrastruktury, ekonomické prosperity a životní úrovně, ochrany lidských práv. Významnými tématy budou také brexit, dvojí kvalita potravin, ochrana životního prostředí, transparentnost financování z EU fondů nebo boj proti dezinformacím,“ dodal politolog.

V Mostě se bude volit ve 20 budovách známých z minulých hlasování. Kdo si není jistý, kde má volit, na internetových stránkách města najde mapovou aplikaci s přehledem volebním okrsků a volebních místností s telefonními kontakty. V neděli 14. dubna od 8 do 16 hodin bude na ohlašovně mostecké radnice služba pro občany jiných států EU, kteří budou chtít volit a vyřešit si na poslední chvíli nutné formality. Podobně se na volby připravuje i Litvínov, kde se bude hlasovat ve 28 budovách, většinou na školách jako při loňských komunálních volbách.

V letošním roce budou jen volby do Evropského parlamentu. Dvakrát půjdou volit na Mostecku jen obyvatelé vesnic Skršín, Dobrčice a Chrámce, kde byly koncem dubna nové volby do zastupitelstva.

Informační centrum pro volby Most
Sídlí na radnici v Mostě v kanceláři č. 116 (1. patro)
telefon: 476 448 336, e-mail: volby@mesto-most.cz
Úřední hodiny:Pondělí: 8:00 - 17:00
Úterý: 8:00 - 14:00
Středa: 8:00 - 17:00
Čtvrtek: 8:00 - 14:00
V první den voleb, v pátek 24. května, proběhne hlasování od 14 do 22 hodin, ve druhý den voleb v sobotu 25. května od 8 do 14 hodin.