Nepříjemné ráno zažili ve středu 25. dubna v Okresním soudu v Mostě desítky právníků, zaměstnanců a návštěvníků. Kvůli podezřelému prášku museli opustit celou budovu.

Poplach spustila pracovnice podatelny, která neznámou chemikálii našla v jedné doručené obálce. Úřednice podle vnitřních směrnic zalarmovala justiční stráž. Zásilku s práškem uložili do pytle a plastové nádoby. Přivolaní hasiči materiál přenesli do sudu a odeslali na expertizu. „Detekce vyloučila bojovou chemickou látku,“ uvedl po evakuaci mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Případem se začala zabývat policie, jejíž hlídky během zásahu obsadily prostranství u budovy. Okolnosti doručení obálky do soudu vyšetřují kriminalisté, kteří vyslechli první svědky a spolupracují s hasiči. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření z obecného ohrožení," sdělila policejní mluvčí Ludmila Světláková. Pachateli hrozí až osm let vězení. Důležité pro další vývoj vyšetřování budou výsledky z laboratoře, která má určit chemické složení prášku a zda je nebezpečný.

Legiovlak na nádraží v Mostě
Na nádraží v Mostě dorazil Legiovlak, bude tam do pátku

„Je to první takový případ v novodobé historii mosteckého soudu. Na podobné situace jsme ale připraveni,“ uvedla ředitelka správy soudu Martina Ščuková.

Hasiči vyjeli k soudu před devátou hodinou. Nejprve vylidnili přízemí, pak nařídili evakuaci celé budovy, kde se musela přerušit všechna líčení. „Stráž nás dovnitř nepustila. Řekli nám, že tam mají nějakou chemickou látku,“ řekla maminka s kočárkem, která přišla k soudu na jednání, ale skončila na lavičce u parkoviště v ulici Moskevská. „Policisté zatarasili příjezd autem a hasiči to tady kropili vodou,“ dodala.

Když hasiči dekontaminovali podatelnu, okresní hygienik rozhodl, že se evakuovaní mohou vrátit zpět. Soud začal opět pracovat v půl jedenácté. Podatelna ale byla mimo provoz. Ve čtvrtek by už měla fungovat bez omezení.

Podezřelý balíček, opuštěný kufřík

Na Mostecku je to ojedinělá událost. Před třemi lety zasahovali pyrotechnici a hasiči ve speciálních oblecích v mostecké policejní centrále, kam jedna žena přinesla balíček s podezřením, že jeho obsah je nebezpečný. Po testech se ukázalo, že v balíčku jsou neškodné pomůcky na mytí a praní.

V roce 2003 policie evakuovala okolí Čedoku v centru Mostu, kde stál opuštěný kufřík. Pyrotechnik tehdy odpálil zámek zavazadla, ve kterém nic závadného nenašel.

Do policejní centrály dnes ráno někdo přinesl podezřelý balíček.
VIDEO: Poplach na policii skončil. Podezřelý balíček byl neškodný

Okresní soud v Mostě sídlí v budově ze 70. let, která moderní justici nevyhovuje. Navzdory rekonstrukcím a zlepšení zázemí pro personál a veřejnost, právníci poukazují na bezpečnostní rizika, například že konstrukce objektu se společnými chodbami neumožňuje oddělit přístup soudců a obviněných do jednacích místností. Stát vlastní za divadlem v centru města zatravněný pozemek vyhrazený pro novou justiční budovu. Na výstavbu ale nejsou peníze.