Bezpečnostní rada města Litvínov nařídila nepřetržitý monitoring Janova. V pohotovosti bude až do odvolání litvínovská městská policie.

„S ohledem na vážnost situace rada uložila veliteli městské policie, aby při narušení veřejného pořádku zajistil součinnost s Policí ČR,“ uvádí se v kolektivním vyjádřením rady pro Deník.

Bezpečnostní rada tím reagovala na sobotní vyhrocený konflikt mezi sedmdesáti Romy a dvanácti nacionalisty. Vyhnaní radikálové pohrozili, že se do Janova vrátí a budou jich stovky.

Mimořádného zasedání bezpečnostní rady se zúčastnili starosta, místostarostové, tajemnice městského úřadu, zástupce Policie ČR Most a velitele Jednotky sboru dobrovolných hasičů Litvínov. K jednání přizvali i velitele městské policie. „Rada vyhodnotila událost v Janově ze soboty 4. října a došla k závěru, že situace byla Policií ČR v součinnosti s Městskou policií Litvínov správně vyhodnocena, zásah byl proveden v souladu se zákonem a odpovídal dané situaci. Obě bezpečnostní složky se zachovaly profesionálně,“ uvádí společné prohlášení rady.

Nacionalisté a část veřejnosti, která viděla videoreportáž Deníku, s postupem policie nesouhlasí.

Podle řady lidí měli policisté agresivní Romy zadržet. Nejslušněji vyjádřil pocit nespravedlnosti zastupitel Litvínova Patrik Christian Cmorej, když v diskuzi na www.mostecky.denik.cz napsal: „Policie ČR by nyní měla zahájit kroky vůči všem přítomným, kteří v sobotu v Janově překročili meze zákona, tak aby chování a jednání těchto lidí nezůstalo nepotrestáno. Na každého stejný metr. Jsem přesvědčený, že mají dostatek materiálu k určení, kdo hanobil rasu a národ.“