Teplota klesá k deseti stupňům pod nulou. Oheň v plechovce, igelity, páchnoucí deky a látkové přístřešky zavěšené na šňůrách mezi stromy příliš nepomáhají.

Do tábora největších ubožáků přijíždí hlídka strážníků se svítilnami. Městská policie se chce přesvědčit, zda bezdomovci žijí. Jeden z bezdomovců vstává. Podpírá druhého, který je v neutěšeném stavu. Je promrzlý na kost, bez ponožek, špinavý. Oblečení má pomočené. Přesto zůstávají. Do ubytovny se jim nechce.

Hlídky litvínovských strážníků se v těchto mrazivých dnech zaměřují stále častěji na místa, kde přespávají lidé bez střechy nad hlavou. Bezdomovcům totiž hrozí nebezpečí umrznutí. Policisté jim dokonce přivážejí i horký čaj.

Na Vánoce dostali lidé bez střechy nad hlavou také chlebíčky a pamlsky. Nikdo z nich ale nevyužil nabízenou možnost jít v mrazivém počasí přespat do azylového domu. Jeden na ubytovnu šel, a přestože měl jednu noc zaplacenou, z budovy utekl.

Strážníci mají vytipované čtyři lokality v katastru Litvínova, kde bezdomovci, často oslabení alkoholem, nejčastěji přespávají. Místa kontrolují pravidelně. Někdy bezdomovce budí, aby se přesvědčili, zda jsou ještě naživu.

„Je to začarovaný kruh,“ říká velitel noční hlídky Josef Havlík. Sami strážníci vybírají mezi sebou peníze, aby těm nejubožejším bezdomovcům zaplatili v největších mrazech alespoň jeden nocleh na ubytovně.

Podle strážníků bezdomovci sice pomoc vítají, ale na ubytovně nevydrží a vrací se zpět na periferii města.

Podobné zkušenosti s bezdomovci mají mostečtí městští strážníci. „Je to nekončící, sisyfovská práce,“ řekl včera Deníku tiskový mluvčí mostecké městské policie Luboš Trojna.

Lidé bez střechy nad hlavou si v Mostě oblíbili například zalesněnou čepirožskou výsypku, kde si postavili nouzové přístřešky. Město opakovaně vyzvalo bezdomovce, aby lokalitu opustili, protože v lese zakládali ohně a tím ohrožovali i sebe. Bezdomovci se po kontrolách na místo vždy vrátili.

„Tak jak to je, mi to vyhovuje. Proč bych chodil někam na ubytovnu. Vím, že tu nemám co dělat, ale jinde a jinak žít už ani neumím,“ řekl jeden z bezdomovců při poslední kontrole tábora.

Strážníci doporučují bezdomovcům, aby požádali o dočasné ubytování Emauzský dům Most, který pomáhá mužům bez domova.

Mnoho oslovených bezdomovců podle strážníků nabídku odmítá, protože by museli dodržovat ubytovací řád. Přizpůsobivější jedinci mění za mrazivého počasí názor.

Několik bezdomovců přijalo ubytovaní v emauzském domě již před Vánoci. Včera bylo v dobročinném zařízení volných šest lůžek z celkových dvaatřiceti. „Kapacita se nám začíná naplňovat,“ řekl včera Libor Stýblo, sociální pracovník emauzského domu.

Ubytování na jeden den a noc v tomto azylovém domě stojí 90 korun, oběd 30 korun, ostatní služby jsou zdarma.

Bezdomovci, kteří jsou ochotní aktivně spolupracovat při řešení své nepříznivé životní situace a nezaměstnanosti, mohou zůstat v domě až jeden rok.

Personál se jim snaží pomoci nalézt hodnoty, které ztratili. Mohou využít sociálního poradenství nebo vstoupit do různých kurzů a osvojit si pracovní návyky.