„Máme kapacitu dvaadvacet lůžek a momentálně jsme plní, zájemci jsou již v pořadníku,“ řekl včera Mosteckému deníku Libor Stýblo, ředitel azylového domu, který provozuje sdružení K srdci klíč. Tam ale zájemci zaplatí sto korun na den.

Naopak v Litvínově se bezdomovci mohou jít ohřát a prospat na ubytovnu UNO v těchto mrazivých dnech bez poplatku. Azylové bydlení mohou využívat nejchudší lidé v době od 19 do 7 hodin. Je to jen na přespání. I tak ale mnoho bezdomovců zůstává i v těch největších mrazech venku. Například včera vyjížděla rychlá záchranná služba k muži, který se uchýlil na mostecké nádraží. Měl zlomenou nohu, nyní již je hospitalizovaný v nemocnici.

Za venkovními bezdomovci vyjíždějí i strážníci, jak mostečtí, tak litvínovští.

„Hlídky městské policie bezdomovce upozorňují na možnost přespání v azylových domech, ale mnoho z nich této nabídky využít nechce,“ řekla včera mluvčí mosteckých strážníků Ilona Kozlová.

Náhradní domov

V Mostě se bezdomovci podle strážníků nacházejí hlavně na opuštěných místech, zbořeništích nebo také na Resslu. Tam si postavili i příbytek.

Stejně tak kontrolují bezdomovce i strážníci v Litvínově. Ti jsou ale ještě solidárnější. Již několik let v nejtužších mrazech poskytují bezdomovcům v noci horký čaj.

V Litvínově jsou i tací bezdomovci, kteří spí jen v křoví na zemi, někteří využívají i kanály s teplým potrubím. Pokud se ale bezdomovec schová před mrazem do některého z obytného domu, strážníci jej bez milosti vyhodí.

Nejčastěji městští strážníci bezdomovce v Litvínově vykazují z obytného komplexu Koldům a z ubytovny Hvězda.

Česko v těchto dnech zasáhly silné mrazy, které se nevyhýbají ani Mostecku, kde nyní panuje jasné počasí s denními teplotami okolo minus deseti stupňů. Meteorologové ale varují, že v noci mohou nastat až dvacetistupňové mrazy, které ohrožují právě lidi bez domova. Za posledních deset dní v Česku zemřeli podle dostupných informací na podchlazení nejméně čtyři lidé.