Mostecká radnice chystá stavební úpravy v areálu Benedikt. Vylepší sportoviště, dokončí cyklostezku a přesune část okružní cesty, aby auta nezranila návštěvníky. Na změny je v městském rozpočtu přes sedm milionů korun. Po opravě dvou oplocených hřišť na míčové hry volá správce Benediktu Aleš Berchin už řadu let. „Jsou v hrozném stavu,“ řekl správce.

Město investici dlouho odkládalo. Teprve loni v prosinci zastupitelstvo rozhodlo o první etapě rekonstrukce s položením umělé trávy třetí generace. Radní nedávno schválili vyhlášení veřejné zakázky. „Uvidíme, jak vysoutěžíme dodavatele, ale vzhledem k tomu, že je to nákladná záležitost, tak by se letos mělo jednat o rekonstrukci jednoho z těch dvou hřišť,“ sdělil primátor Jan Paparega.

Původní povrch je vydřený až na podklad a návštěvníků ubylo i kvůli loužím. Po modernizaci se mají lidé na hřiště vrátit, což by oživilo pořádání turnajů v malé kopané.

Vítěz zakázky má vyměnit také podkladní vrstvy a nový drenážní systém. Koberec s trávou položí na vodopropustnou asfaltovou desku, kde udělá i nové betonové základy pro brankové konstrukce.

Bezpečnější pro všechny

Benedikt má být i bezpečnější pro chodce, bruslaře, cyklisty a maminky s kočárky. Radnice připravuje projekt na přemístění okružní cesty v místě malého „kruháku“ u restaurace. Hlavně v létě tam při vysoké návštěvnosti hrozí dopravní nehody na komunikaci a parkovišti se smíšeným provozem. Nové rameno in-line dráhy oddělené v tomto místě od aut má vést za plot areálu. V letošním plánu je i dokončení místní cyklotrasy, jejíž část je bahnitá.

Nové stavební práce na Benediktu jsou součástí balíčku chystaných městských zakázek, které radní schválili v únoru. Patří k nim také zateplení budovy Městské policie Most, oprava rampy pro pěší v mateřské škole v ulici Růžová, rozšíření splaškové kanalizace v ulicích Ke Skále a Na Výšině v Rudolicích, nové parkoviště pro 33 aut v ulici Pod Garáží, nová komunikace v průmyslové zóně Joseph a osvětlení přechodů pro chodce v ulicích Obránců míru, Jiřího z Poděbrad, Josefa Suka a Pod Lajsníkem.

Od zahájení napouštění bývalého mosteckého uhelného lomu Benedikt uplyne letos v červenci 45 let. Vyuhlená jáma se začala plnit vodou z Ohře v roce 1973. Vznikla tak téměř dvacetihektarová rekreační vodní nádrž s ostrovem uprostřed, učebnicový příklad rekultivace. Areál na okraji města se měl po zalesnění proměnit v oblíbenou oddechovou zónu. V plánu byla dokonce skokanská věž, ze které ale sešlo.

V roce 2001 začala rozsáhlá přestavba, při které město vytvořilo dvě menší vodní plochy a na uvolněném dně postavilo hřiště, plácky pro děti, nové cesty a domek správce s veřejným WC a sprchami. Od roku 2002 je rekreační část areálu oplocená. Pro zábavu slouží v létě vodní atrakce, jsou tam i venkovní posilovací stroje a workoutové hřiště.