Od 1. listopadu budou moci opět projíždět ulicí Jaroslava Průchy. Deníku to včera řekl náměstek mosteckého primátora Luboš Pitín (SMM).
,Není potřeba, aby ulice Průchy byla nadále uzavřena,“ sdělil. „Sami stavitelé řekli, že už tam nebude jezdit tolik nákladních aut,“ dodal druhý náměstek primátora Jiří Kurcin (KSČM).
Průjezd silnicí nebude ale zpočátku jednoduchý jako dříve, i když zákaz vjezdu přestane platit z obou stran. Komunikace se podél staveniště otevře v omezeném rozsahu, krajní jízdní pruh mají prozatím využívat jen stavbaři. Zbytek silnice bude opět patřit osobním autům, jejichž nejvyšší rychlost se však zřejmě sníží na 30 kilometru na hodinu, aby se předešlo dopravním nehodám. Dopravu na vjezdu do třídy Budovatelů budou znovu řídit semafory.
Přestože návrat k normálu bude postupný, otevřením větší části silnice se podle radních řidičům uleví. Oddechnou si i obyvatelé domů, kolem kterých vedly odbočky. „Jsem tomu rád,“ komentoval včera prohlášení vedení města opoziční zastupitel a bývalý primátor Vladimír Bártl (ODS), který uzavírku kritizoval.

„Bude to lepší,“ reagoval na plánované otevření silnice majitel autoškoly Jan Polívka. Podle něj by se mohl opět vrátit klid do uliček, kde po uzavírce komunikace stoupl počet projíždějích aut.
Řidiči od umístění zákazu vjezdu častěji používají například jednosměrku, která vede podél areálu 11. základní školy. Na jaře si na uzavírku důležité propojky mezi panelovými sídlišti na Vídrholci a starší části města stěžovali někteří taxikáři, kteří museli vozit zákazníky objížďkami, což živnost prodražovalo.
Podle Bártla by se dala lepší organizací silnice uvolnit už dříve alespoň o víkendech. To ale zástupci města a investora odmítli, protože do konečného rozhodnutí chtěli zajistit stoprocentní bezpečnost na vozovce.
Dosud smějí ulicí Jaroslava Průchy projíždět pouze vozidla stavbařů, záchranářů, technických služeb a autobusy městské hromadné dopravy. Na staveništi i u něj je stále rušno.
Od 1. října by se mělo upravovat i značení pro chodce. Podle Pitína budou nadále upozorňováni, že se jim vyplatí chodit raději dál od staveniště.