Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Badatelé hledají rodiny a příbuzné mužů z Mostecka, kteří bojovali na Západě

Mostecko - Za II. světové války bylo v naší zahraniční armádě na Západě přes tři stovky Mostečanů.

28.6.2015
SDÍLEJ:

Doslova zapomenutí muži ze západní fronty.Foto: sbírka badatelů

Je to možná neuvěřitelné, ale podle posledních výzkumů bylo příslušníky československé zahraničí armády na západě přes tři stovky Mostečanů. Vzhledem k celkovému počtu našich zahraničních vojáků, kteří prošli boji v Polsku, ve Francii, na Středním Východě a později třeba u Dunkerque je to možná jen nepatrný zlomek, ale z pohledu Mostecka jako takového má toto číslo velký význam.
Oblast kolem Mostu byla známa už od počátku vzniku Československa jako region levicově smýšlející, a to hlavně díky pracovní síle, která se zde nacházela, zejména pak kvůli těžbě hnědého uhlí, protože šachty, kterých bylo na Mostecku jako hub po dešti, zaměstnávali nejen místní, ale také ty, kteří se sem za prací stěhovali.

Spíše na Západ

Je to možná právě kvůli levicovému smýšlení tak trochu neuvěřitelné, ale těch, kteří když došlo na obsazení pohraničí a později i obsazení zbytku republiky hitlerovským Německem volili cestu spíše do naší západní armády více, než těch, kteří šli do později vytvořené čs. zahraniční jednotky v SSSR.

„Dozajista není bez zajímavosti fakt, že bližší výzkum ukázal, že Mostečanů sloužilo v západní armádě na naše poměry opravdu hodně," říká Edvard D. Beneš ze Severočeského leteckého archivu Most, který se společně s Karlem Otto Novákem, předsedou spolku badatelů, právě tímto výzkumem zabývá. Intenzivně se oba historikové účastí Mostečanů na bojištích západní fronty zabývají poslední dva roky. „Předtím jsme o některých věděli, ale bylo jich podstatně méně. Významně nám pomohl seznam, který vydal Vojenský historický ústav a také skutečnost, že se vedení města Most rozhodlo zprovoznit Mezinárodní památník obětem II. světové války, kde jsme chtěli právě vyzdvihnout účast Mostečanů v druhé světové válce," říká dále Beneš s tím, že v expozici památníku je věnována část právě Zápaďákům. Ale nejen jim. Snažili jsme se zachytit zde co největší počet jmen i z východní fronty, z letectva RAF. Nechybí ani další, kteří měli co do činění s účastí ve válce.
V armádě na západě tvořili většinu místní rodáci. Nejvíce samozřejmě z Mostu, další z Litvínova, ale nechyběli ani muži z okolních obcí. „Překvapivé množství chlapů bylo například z Lomu," doplňuje Novák s tím, že oba badatelé chystají o mužích ze západní pozemní armády vydat publikace.

Hledají rodiny, chybí fotky

Publikace by se měly v letošním roce objevit dvě. „Vzhledem k tomu, že chceme navázat na loni vydanou brožuru o letcích RAF z Mostecka, a k počtu pozemních vojáků, musíme vytvořit několik dílů. Počítáme se třemi," přibližuje plány Beneš. Přípravy vrcholí. Seznam s medailonky jednotlivých mužů už je hotový. Doplňují se fotografie. „Těch je zatím bohužel málo, ale jsme rádi za ně. V současnosti stále ještě hledáme rodiny nebo příbuzné, abychom mohli nejen publikace, ale i expozici v památníku obohatit. „Byli bychom rádi, kdyby se třeba příbuzní ozvali, aby se na někoho nezapomnělo. Fotografie přefotíme, dokumenty okopírujeme a zase vrátíme," říká Novák.

Nejen Češi, ale i Němci a další

Za hranice, bojovat proti nacistické okupaci republiky mířili z Mostecka nejen Češi. Vzhledem k významné mostecké německé menšině to byli také Němci, nebo ti, co se k německé národnosti hlásili. Podstatnou část mužstva tvořili Židé.

Jedním z nich byl například Emil Heller, rodák z dnes již neexistující obce Holešice. Jeho otec Alfred Heller, byl dlouholetým funkcionářem a také předsedou Německého fotbalového svazu v Čechách. Ještě za Rakouska – Uherska bojoval s c. a k. byrokracií, aby mohl v českých zemích působit německý fotbalový svaz. Přesto, že se hlásil k německé národnosti, když došlo na obsazení pohraničí a zbytku Československa, neustál kvůli svému židovskému původu boj s fašismem.

Společně s manželkou Marií, a mladším synem Kurtem nakonec zahynul v koncentračním táboře. Všichni tři zahynuli v koncentračním táboře.

Když Emil Heller přijel po válce do vlasti a zjistil, že nikdo z rodiny nežije, rozhodl se zůstat v zahraničí, protože už ve Velké Británii byl v důsledku superarbitračního řízení či přidělení do čs. civilních úřadů propuštěn z vojenské činné služby. Trochu kuriózní údaje uvedl při svém vstupu do čs. zahraniční armády v dubnu 1945 mostecký rodák Petr Putera. ten totiž tvrdil, že je ukrajinské národnosti.

Krycí jména a zapomnění

Někteří také kvůli ochraně svých příbuzných, kteří zůstali doma, používali krycího jména. Například rodák z Třebušic Karel Alt, užíval jméno Stárek. Mostecký rodák Thaddaus Tandler, protože předtím sloužil v německé armádě a nechtěl přivést svou matku žijící v Mostě do maléru, užíval jméno Boris Neruda. Další z mosteckých rodáků Josef Schejbal, který také musel nejdříve narukovat do německé armády, užíval jméno Jiří Hron. Po válce, když se většina Mostečanů sloužících v západní zahraniční armádě vrátila domů, už bylo pomalu jisté, že na další vývoj událostí v osvobozeném Československu bude mít hlavně Sovětský svaz a po únorovém komunistickém puči v roce 1948 i jeho přívrženci. Proto tito muži oblékající battledress doslov upadli v zapomnění.

„Když se ohlédneme zpět, tak na naše západní letce RAF se díky komunistické propagandě mělo zapomenout, ale na muže z pozemní západní armády se opravdu zapomnělo. Netýkaly se jich, až na výjimky, komunistické perzekuce 50. let. Chceme je proto expozicí v památníku a publikacemi připomenout uzavírá Edvard D. Beneš.

OZVĚTE SE Badatelé z mezinárodního památníku obětem II. světová války v Mostě a severočeského leteckého archivu Most se obrací na příbuzné čs. zahraničních vojáků ze západu. Pokud máte doma fotografie svých příbuzných z II. světové války, nebo dokumenty, ozvěte se. Zde jsou kontakty: Edvard D. Beneš – tel. 721 316 815, 
nebo e- mail: edvard.benes.d@seznam.cz, Karel Otto Novák – tel. 737 923 358, 
nebo e-mail: karelottonovak@seznam.cz

Autor: Redakce

28.6.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brian Ihnačák v litvínovském dresu.

Premiéra s gólem? Nepřinesl nám výhru, takže nic, smutnil Ihnačák

Volby v centru Ústí nad Labem krátce po jejich pátečním zahájení
AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE
137

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Derby mělo říz! Liberec obrat dokonal v nájezdech, Litvínov nasadil posily

Litvínov – Osmý pokus libereckým vicemistrům vyšel a konečně slaví první venkovní výhru v sezoně. Dočkal se v jednom ze šlágrů 15. extraligového kola v Litvínově, kde díky trefě Michala Bulíře vyhrál 3:2 po samostatných nájezdech. Bílí Tygři dvakrát prohrávali, avšak vždy dokázali srovnat krok a obrat nakonec v nájezdech dokonali.

AUTOMIX.CZ / SLEDUJEME ON-LINE

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Ústí nad Labem - – Necelých dvacet minut po otevření volebních místností dorazila k volební urně na Bukově v Ústí také předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. 

Hokejový Litvínov má Ihnačáka s Vandasem do konce sezony

Litvínov - Hokejový Litvínov potvrdil avizované posily Briana Ihnačáka a Michaela Vandase. Oba hráči se severočeským klubem podepsali smlouvy do konce sezony a už dnes mohou vyjet do severočeského derby proti libereckým Tygrům (v 17.20 hodin). 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení