Sedmnáctiletý pražský student Patrik Kirvej včera hledal na hřbitově hrob svého bratra. Chodil sem a tam a četl jména nebožtíků. Jeden z údržbářů si ho dlouho očima lustroval. „Byl jsem tu naposledy před pěti lety. Už si nepamatuji, kde bratr leží,“ řekl Deník student. „Je dobře, že budou hřbitov o dušičky hlídat. Vidím tu dost poškozených hrobů,“ dodal.

„Na dušičky tu budou kvanta lidí,“ řekl Bohumil Vágner. Stará se o dva hroby. I on má špatné zkušenosti se zloději.

Památka zesnulých připadá letos na úterý 2. listopadu. Mezi hroby bude narváno o víkendu 30. a 31. října. Strážníci zvýší dohled už pár dní předtím. Nasadí mobilní služebnu. „V noci bude hřbitovem procházet hlídka se služebním psem,“ sdělil ředitel městské policie Bronislav Schwarz. Podle něj jsou zloději tak drzí, že čekají na nové věnce, aby je z hrobů odnesli a prodali ve městě. Schwarz věří, že se do dušiček podaří zprovoznit v nedaleké ulici Františka Halase novou kameru městského monitorovacího systému. Mohla by pomáhat i při chytání zlodějů kabelek a vykrádačů zaparkovaných aut.

„Furt se tu něco ztrácí,“ povzdechla si u hrobu Hana Stejskalová. Podle oslovených žen kradou hlavně místní. „Dělají to báby. Co ukradnou, dají si na své hroby,“ řekla jedna seniorka. „Nemají peníze,“ uvedla další. Jedna babka prý prodávala věci z hrobů na blešáku. „Kvůli vázičce za deset Kčs mi někdo rozbil zamčenou skleněnou skříňku. Já pro to nemám slov. Jsou horší než zvěř,“ zlobila se další seniorka. „Je to velký areál, který není možné uhlídat,“ řekl Luboš, 30letý návštěvník.

„Několikrát se stalo, že nám někdo vydloubl kytky z květináče. Myslím si, že to dělají báby,“ řekl jeden ze seniorů.

„Mám tu sedm let manžela, ale nikdo nic z hrobu nevzal,“ svěřila se jedna z žen.