Navýšení rozpočtu přislíbil ministr financí Andrej Babiš (ANO), který jednal s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem (KSČM) jako předsedou sociální komise Asociace krajů ČR a krajským radním pro sociální oblast Martinem Klikou (ČSSD).

„Na jednání jsme jeli s cílem pokusit se získat alespoň část peněz, které mohou zachránit několik organizací před ukončením činnosti. Pro celkové pokrytí chybějících peněz budeme vést ještě další jednání na ministerstvu práce a sociálních věcí," řekl Martin Klika.

V Ústeckém kraji chybí přinejmenším 62 milionů korun. „Aby kraj naplnil potřeby všech, kteří letos žádali o peníze na provoz domovů pro seniory, azylové domy, charitu, nízkoprahová zařízení či komunitní centra, je navíc potřeba dalších 120 milionů korun," upozornila krajská mluvčí Lucie Dosedělová.

Chyběly peníze na platy

V současnosti kraj vyhodnocuje žádosti o znovuzařazení do Základní sítě sociálních služeb. Jedině tak mohou organizace získat dotace na provoz. Kvůli špatně sestavenému státnímu rozpočtu však řada z nich dostala méně peněz, než požadovala.

„Kraje dostaly o 750 milionů korun méně. Ty měly být navíc na odměny zaměstnanců v sociálních službách, de facto ale navíc jsou. Byly schovány do dotace na sociální službu tak, jak byla původně plánovaná," vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.

Vedení ministerstva financí chce s návrhem na dofinancování sociálních služeb přijít na jednání vlády nejpozději v červnu. Řada charit a neziskových organizací už ale propouští zaměstnance, snižuje platy nebo omezuje služby.

Peníze od státu by mohly přijít nejdříve ve druhé půlce roku. Jejich rozdělení musí schválit i krajské zastupitelstvo. Zda do té doby udrží organizace svůj provoz, je nejisté. Kraj jim už pomoci nemůže. „V tuto chvíli další peníze na dofinancování nemáme," přiznal už dříve radní Klika.